Yeni konut kampanyası: Konut kredisi faiz oranları düşüyor!

#1
Geçtiğimiz aylarda gerçekleşen konut kredisi faiz indirimi kampanyasından sonra gayrimenkul sektörünün üç büyük ismi yeni bir kampanyaya hazırlanıyor. KONUTDER, İNDER ve GYODER, Emlak Konut GYO desteği ile Eylül ayında yeni bir kampanya başlatacak. Bu haber ile birlikte satılık konut taleplerinde artış bekleniyor.
1. Faizler 0.95’e inecek

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) öncülüğünde Eylül ayında başlaması beklenen kampanyada konut kredi faizleri yüzde 0.95’e kadar çekilecek.

2. Peşinat oranı da inecek

Eylül ayında devreye girmesi planlanan kampanya ile 120 ay vadeli konut satışında faizin yüzde 0.95-0.98 bandına kadar çekilmesi hedefleniyor. Yüzde 20 olan peşinat oranın ise yüzde 5-10 bandına indirilmesi planlanıyor.

3. Kamudan da destek gelecek

Sabah gazetesinin haberine göre, KONUTDER Başkanı Altan Elmas, İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım ve GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli ve Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Yetim’i makamında ziyaret etti. Yaklaşık 4 saat süren görüşmede yeni kampanya atağının detayları masaya yatırıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının öncülüğünde başlatılması planlanan kampanyada bu defa kamunun desteği alınmış oldu.

4. Mayıs ve Haziran kampanyası

Gayrimenkul sektörünün üç çatı kuruluşu, 15 Mayıs ve 15 Haziran tarihleri arasında bir kampanya başlatmıştı. Kamu bankaları öncülüğünde faiz yüzde 0.98’e çekilince firmalar da yüzde 20 indirim açıklamıştı. Peşinat da yüzde 5’e çekilmişti. 100’den fazla firmanın katıldığı kampanya konut pazarında hareketlilik yarattı. Tam olarak istenilen sonuç alınamasa da kampanya ile toplam 8 milyarlık bir satış hacmi oluştu.

5. Kampanya ne kadar sürecek?

Eylül ayında başlaması planlanan faiz indirimi kampanyasının en az bir ay sürmesi bekleniyor. Mayıs ayında başlayan bir önceki faiz indirimi kampanyası da bir ay sürmüştü.

Kaynak: Hurriyetemlak