Yatırımcıların dikkat etmesi gereken hususlar

Admin

Yönetici
Yönetici
Admin
#1
Değişen hayat şartlarıyla beraber paramızın nasıl değerlendireceğimiz konusu insanların kafasında hep bir merak konusu olmuştur. Paralarını yatırım yoluyla değerlendirmek insanlar ise giriş kısmında sıkıntı yaşayamaktadırlar. Yeni yatırım yapmaya başlayacak insanlar sıkça hata yapabilir ve paralarını çarçur edebilirler. Ancak yatırım yapmadan önce bilinmesi gereken bazı temel bilgiler bulunmakta. Bu yazımızda yatırım yapmadan önce bilinmesi gereken 5 temel bilgiden bahsedeceğiz.

1- Yatırım Yapmazsanız Tasarruflarınız Erir

Yatırım yapmadığınız takdirde elinizde paranın büyüme imkanı yoktur hatta tam tersine elinizde para eriyebilir. Bunun en büyük nedenlerinden biri ise enflasyondur. Enflasyon paranızın değerini git gide düşürmektedir. Özellikle Türkiye’de enflasyon Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) da açıklamalarına dayanarak söyleyecek olursa her geçen gün artmaktadır. Yanienflasyon bulunan bir durumda kar edebilmek için yatırımınızdan enkazanamanız gerekiyor.

2- Tasarruflarınızın Tamamını Hisse Senetlerine Yatırmayın

Hisse senetleri yatırım denence akla gelen ilk yollardan biri. Hisse senetlerine yapılan yatırımların geri dönüşleri de ona göre muazzam olmaktadır. Ancak çok hisse senetleri yatırım açısından çok büyük bir risk bulundurmaktadır.
Hisse senetlerine yatırım yapmak gibi bir düşünceniz varsa dahi bizim tavsiyemiz tüm paranızı hisse senetlerine yatırmamanız olacaktır.

3- Yatırım Fonlarına Yatırım Yapmak

İlk başlarda hisse senetlerine yatırım yapmak zor olacağından yatırım fonları sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Her yatırımcıprofiline uygun yatırım fonu bulunmakta. Özellikle yatırım yapacağınız durumları takip edecek kadar vaktiniz yoksa yatırım fonları size bu zamansızlık konusunda da yardımcı olur. Çünkü yatırım fonları profesyonel yatırımcılartarafından takip edili ve size kar veya zararınızı takp etmek kalır.

4- Finansal Baskının Oluşmasına İzin Vermeyin

Sizde bulunan para birikiminden ya da kazandığınız paradan fazlasını harcamanız sizde finansal bir baskı yaratacaktır. Finansal baskı özellikle yatırımcıları yanlış ve aceleci kararlar vermelerini sağlar. Yani harcamalarınıza ve yatırımlarınıza dikkat ederek bu finansal baskıyı yaratmamaya çalışın.

5- Yalnız Başınıza Çalışmak Zorunda Değilsiniz

Hatalardan ders çıkarmak her zaman çok akıllıca bir yoldur ancak hatalardan ders çıkartmanın yanı sıra bazı bilgileri başkalarından da öğrenebilirsiniz. Özellikle onlarca yıllık tecrübelerini kitaplara aktarmış profesyonel insanları göz ardı etmemek ve mutlaka okumak gerekiyor.