Yatırım İçin Banka Mevduat Hesabı Mı Altın Yatırımı Mı?

Admin

Yönetici
Yönetici
Admin
#1
Birikimi olan birçok kişi en karlı yatırımı bulmak istemektedirler. Altın yatırımı, banka mevduat hesapları ya da EURO-Dolar yatırımınlar en fazla tercih edilen yatırımlar olmaktadır. Fakat son günlerdeki piyasa durumları göz önüne alındığı durumlarda Dolardaki belirsizlik yatırımcıları vadeli mevduat hesaplarına ve altın yatırımına yöneltmektedir. Bu doğrultuda da altın yatırımı mı banka faizi mi şeklinde araştırmalar yapılmaktadır. Her ikisinin de avantajları olmasıyla birlikte dezavantajları da bulunmaktadır.

100.000 TL Ne Kadar Kazandırır?

Altın yatırımı mı banka faizi mi sorusunun daha net şekilde anlaşılması için 100.000 TL birikim üzerinden açıklamalarda bulunacağız.Yatırım yapmak isteyenler durumu değerlendirerek yatırımlarını en kazançlı şekilde yapabilme imkânlarına sahip olacaklardır.100.000 TL altın yatırımı ve banka faizi sonrasında ne kadar kar elde edildiğini ve yatırımlarda risk oranının neler olduğu açıklayacağız.

Mevduat Hesabı 100.000 TL Kazancı

2018 yılı itibari ile bankalar mevduat hesabı açan müşterilerine çeşitli kampanyalar düzenlemektedir. Kampanya dâhinde yatırım yapan müşterilerine ortalama yüzde 14,5 civarında faiz oranı vermektedirler. Bazı bankalar kampanyalar dâhilinde daha da fazla faiz sunabilmektedir. Fakat genel olarak yüzde 14,5 faiz oranı ile elde edilecek kazanç oranı hesaplanacak olursa 100.000 TL yatırım yapacak olan birinsin bir aylık kazancı 1450 TL şeklinde olacaktır. Vergi kesintileri dâhilinde 14.000 TL şeklinde faiz kazancı elde edilebilmektir.
Mevduat hesaplarında herhangi bir kayıp riski olmamasına rağmen alınan vergilerin miktarının fazla olması kazanılan faiz miktarının azalmasına neden olabilmektedir. Ayrıca senelik ekonomik faiz bankanın vereceği faizden fazla olması durumunda kazançta eksilmeye neden olacaktır.

Altın Yatırımı 100.000 TL Kazanç Oranı

Altın yatırımı mı banka faizi mi şeklinde merak edenler için altın yatırımını inceleyeceğiz. Bankalar genel olarak 5 gram altın ile altın vadeli hesap açabilmektedirler. Bankaların uygulamış olduğu faiz oranları incelendiği takdirde altın hesaplarına yüzde 2 seviyesinde faiz miktarı uygulanmaktadır.100.000 TL ile 600 Gram civarında altın alınabilecektir.1 yıl vade sonrasında ise kazanılan faiz 10.000 TL civarında olacaktır. Altında yükselme ve düşüş olabileceği için altın yatırımı yapmak isteyenlerin bu durumu göz önüne alması faydalı olacaktır.