Türkiye Ekonomisi Haftalık Analiz ( 06.08.2018)

#1
Türkiye de ekonomi piyasası bu hafta oldukça hareketli geçti. Tüm dünya da ki ekonomik hareketlilik kırılgan olan ülkemiz ekonomisini de etkiledi. Türk lirasının dolar karşısında ki önüne geçilemeyen düşüşü son aylarda olduğu gibi ağustos ayında da devam etti.

Altında ise değer yükselişi devam etti. Borçlu şirketlerin borçlarını yönetemediği borç yönetim kabiliyetlerini kaybettikleri gözlemlendi. Durum böyle olunca ülkemiz ekonomisini hakkın da pek olumlu yatırımlar gelmedi olağan seyrinde devam etti.

Ülkemizin büyük holdinglerinden olan Doğuş Grup şirketlerin borç ödeme de zorluk çektiklerinin en önemli göstergesi oldu. Doğuş Grup borçları için yeniden yapılanma istedi. Dünyanın önde gelen ekonomi dergilerinden Economist’ in açıkladığı raporlara göre Türkiye ekonomisi iyiye gidiyor ve dünya da ki küçülmenin aksine her geçen gün büyümeye devam ediyor. Ancak bu durumun çok uzun vadeli olmadığı ve geleceğin pek umut var olmadığını dile getiren dergi ekonomi otoriteleri tarafından da destekleniyor.

Economist yaptığı açıklamada Türk Lirasında olan düşüşünde sebeplerine değindi. Siyasi karışıklık ülkedeki terör olayları sebebiyle Türk lirasının değer kaybettiğini belirtti. Türk lirasındaki değer düşüşünü en çok etkileyen faktörlerden birisinin de Amerika birleşik devletlerinin İran’ a karşı yaptığı ambargonun Türk devlet destekli bankaları tarafından delinmiş olduğu şüphesi. Ekonomi otoriterlerinin yaptığı bir başka açıklama ise Türkiye merkez bankasına siyasi müdahale olduğu siyasi otoritelerden çekinen merkez bankasının faiz artışına gitmeyişi olduğu belirtiliyor. 2018 sonu yaklaştıkça Türkiye ‘ de yaşanan ekonomik büyümenin yavaşlayacağı 2019 da ise bu büyümenin durma noktasına geleceği belirtiliyor. Siyasi veya çıkar amaçlı güdüler ile hareket eden bu kurum ve kuruluşlar Türk ekonomi uzmanlarının yaptığı açıklamalarda gerçeği yansıtmadıkları toplum ve ekonomiyi kaosa sürüklemeye çalıştıkları belirtiliyor.

Dünya devletlerinin hemen hemen hepsinde ekonomik büyümenin durması ya da yavaşlaması gözlemlenirken ülkemiz için bu durumun tam tersi olduğu açıkça görülüyor. Ekonomik krizlerden en az eklenen ülkelerden birisi olan ülkemiz tüm bu yapılan asılsız haberler siyasi müdahalenin apaçık ortada olduğu görülürken büyümeye devam ediyor. Bu kasıtlı yapılan açıklamaların son halinde sadece Arabistan adasındaki ülkeler değil tüm dünya ülkelerinden yatırım olacak ülkemiz Türk ekonomi uzmanlarının görüşlerine göre 2019 da büyümesine daha hızlı ve daha istikrarlı devam edeceği söyleniyor.

Dolar Euro ve altın kurundaki yükselişin kısa zamanda önüne geçileceğini açıklayan Maliye bakanı Bayraktar 2019 yılı için 2018 e oranla daha hızlı büyüme ve ihracatın artacağını açıkladı. G20 ülkeleri arasında yüzde 7.5 olan büyüme oranıyla 2018 ilk yarısını kapatan ülkemiz en çok büyüyen ülke oldu. Bu verilerden gördüğümüz gibi siyasi otoritelerin esiri olmuş yurt dışı ekonomi kuruluşları gerçekleri yansıtmayan açıklamalar ve raporlar ile ülkemizde ekonomik kaos ortamı oluşturmaya çabaladıkları görülmektedir.