Türkiye' de Şahıs Şirketi Kurma Adımları ve Maliyeti

#1
Türkiye' de Şahıs Şirketi Kurma Adımları ve Maliyeti

Şahıs şirketleri iş potansiyeli küçük olan işletmeler için açılmalıdır ya da yeni bir işe başlayıp önünüzü göremiyorsanız şahıs şirketi açmak mantıklı olacaktır. Şahıs şirketi vergi oranlarının yüzde 20 yi geçmemesi sizin için avantajlı olacaktır yüzde 20’ i geçtiği taktirde limitet şirketi kurmak maddi olarak daha karlı bir durumdur. Şahıs şirketinin limitet şirkete göre oldukça güzel avantajları vardır bunlardan başlıcaları düşük muhasebeci ücreti, kademli ve kazancınıza göre olan vergi sistemi, defter tasdik ücretlerinde indirim gibi artıları vardır.

Avantajları olduğu gibi şahıs şirketlerinin dezavantajları da vardır. Eğer cirolarınız belirli rakamlardan yukarda ise limitet şirketin yüzde 22 olan vergi oranı bireysel şirket de yüzde 35’ e kadar çıkabilmektedir. Ayrıca limitet şirketleri şahıs şirketlerine oranla daha kolay devredilebilir daha kolay kaptılabilir.

Şahıs Şirketi Kurma Aşamaları Ve Maliyeti

Şahıs şirketi kurmaya başlamadan önce bir muhasebeci ile anlaşmanız ya da danışmanlık hizmeti anlamınız size çok kolaylık sağlayacaktır. Ortalama bir şahıs şirketinin kurulması için muhasebecinin istediği ücret yaşadığınız yere ve muhasebeciye göre değişmek ile beraber 500 Türk lirası ila 750 Türk lirası arasındadır. Şirketi kurduktan sonra da aylık olarak 175 ile 450 Türk lirası arasında size muhasebeci maliyeti olacaktır. Gerekli olan evrak ve adımlar şu şekildedir.

  • Muhasebeci tarafından işe başlama formu doldurulacaktır.
  • 2 Adet arkalı önlü kimlik belgenizin fotokopisi.
  • Noterden tasdikli imza beyannamesi ( 100 Türk Lirası ücreti vardır )
  • Muhasebecinizin şirketi açabilmesi için noterden vereceğiniz vekalet name ücreti 100 Türk lirası
  • Kira bedeline göre damga vergisi ücreti.
  • Şirket kaşesi 10 Türk Lirası
  • Muhasebe defterini yeminli mali müşavire tasdik etmeniz gerekmektedir 150 Türk lirasından başlayıp 250-300 Türk lirasına kadar bu işleme ücret ödemeniz gerekiyor.
  • Çalışma ruhsatı. Açacağınız işletmeye ve yere göre ücreti değişmek ile birlikte makul ücretlere alabilirsiniz. Fiyat hakkında muhasebecinize danışabilirsinz.