Steemit Nedir, Nasıl Para Kazanılır?

#1
Steemit Nedir?
Steemit, bir blokchain sisteminin uygulandığı sosyal medya platformudur. Bu sitede kullanıcıları içerik oluşturdukça ve faaliyet gösterdikçe para kazanırlar. Sistem, içerik üreticilerini desteklemek ve canlı bir sosyal ortam oluşturmak için kurulmuştur. İçeriklerinizden para kazanabildiğiniz site herkese açık, yalnızca bir mail ve telefon doğrulamasının ardından kayıt olarak siz de yazı yazmaya ve gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Steemit, klasik sosyal medya sitelerinin aksine gelirini paylaşma yolunu seçmiştir. Üyeler içerik ürettikçe para kazanabilirler ve bunu düzenli bir iş haline getirebilirler.

Steemit Kayıt ve Üyelik Alma
Klasik sitelerden çok farklı bir üyelik sistemi yok aslında. Sitenin ana sayfasına gidip SignUP butonuyla kayıt oluyorsunuz. Sizden birer mail adresi ve telefon numarası isteniyor. Bu iki doğrulamayı da yaptıktan sonra birkaç gün bekliyorsunuz. Beklemenizin sebebi üyeliklerin incelenmesi ve 2-3 güne kadar sürebiliyor. Siteye spam amaçlı kayıt olmak isteyenler engellenmeye çalışılıyor. Ayrıca bir kişi birden fazla steemit hesabı açamıyor. Üyeliğiniz onaylandıktan sonra mail adresinize gelen şifreyle siteye giriş yapıyorsunuz. Yalnız şifre yenileme yok, hesap şifrenizi kaybederseniz ve unutursanız üyeliğinizi de kaybedebilirsiniz. Şifremi unuttum, şifre sıfırla gibi bir özellik olmadığından yönetim de şifresini kaybedenlere destek sağlamıyor. Steemit mailinde size verilen şifreyi güvenli bir yere yazıp kaydedin. Bu şifreyi beğenmediyseniz giriş yapmış durumdayken istediğiniz şifreyi belirleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın: Sign up on Steem

Steemit Para Kazanma Yolları
İçerik Üreterek Steemit’ten Para Kazanmak
Bir yazar, blogger, youtuber, yada fotoğrafçı Steemit’te içerik üreterek para kazanabilir. Tek yapmanız gereken özgün ve ilgi çekici içeriklerinizi burada yayınlamak ve okunmalarını sağlamak. Steemit, en fazla ödemeyi içerik üreticilerine yapıyor. Dünyanın her yerinden yazarlar, makalelerini burada yayınlayarak gelir elde ediyorlar. Sayıları fazla olmasa da Türk yazarlara da rastladım, onların da iyi rakamlar kazandıklarını söyleyebilirim. Burada yazı yazmanın en iyi yanı SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu ile uğraşmıyor olmanız. Yayınladığınız içerikler arama sonuçlarında üst sıralarda yer alıyor. Steemit Türkiye’de pek bilinmese de sonuçlarda çıktığı için okuyucu kazanabiliyorsunuz. Sizlerde Steemit’ten para kazanmak istiyorsanız ilk iş özgün içeriklerinizi burada yayınlayın. İçerikleriniz beğenildikçe Steem denilen coinleri kazanacaksınız ve bu steem coini TL’ye çevirebilirsiniz. Yalnızca çektiği fotoğrafları yayınlayan bir fotoğrafçının, yazı başına ortalama 1 dolar kazandığını görebilirsiniz.

Yorum Yaparak Para Kazan
Başka bir steemit para kazanma yöntemi ise yorum yapmak. Evet, içeriklere katkı sağlayan yorumlar da para ediyor. Bir başkası tarafından yazılmış yazıya yorum yapıyorsunuz ve beğenilirse tıpkı içerik üretmiş gibi hesabınıza ödeme yapılıyor. Yorumlar içeriğin diliyle aynı, faydalı ve anlaşılır olmalıdır. Yorum yapmanın bir sınırı yok, Türkçe içerik üreten herkesi takibe alarak paylaşımlarını yorumlayabilirsiniz. Bu sayede hem etkileşiminiz artar hem de içeriklerinizin okunması sayısı…

Oylama Yaparak Para Kazanmak
Steemit’de yayınlanmış bir içerik gördünüz diyelim, bu yayına verdiğiniz destek (beğeni) karşılığında da para alıyorsunuz. Ancak o paylaşımın popüler bir paylaşım olması gerekiyor. Diyelim ki takip ettiğiniz bir profilde yeni bir içerik paylaşıldı ve sizden başka upvote (beğeni) yapan yok. Bu posta upvote verirseniz siz de kazanıyorsunuz. Eğer paylaşım siz beğendikten sonra popüler olup paylaşım sahibi para kazanırsa bir miktar ödeme de size yapılıyor. Kısaca başkalarının kalkınmasına destek olmak da önemli. Ama her posta upvote vermek de sakıncalı, kararlı ve güçlü bir profil yaratmak için sadece faydalı içerikleri oylamaya çalışın… Bu işlemin adına kürasyon, kürosyon yapan kişiye de küratör deniyor.

Steemit Güvenilir Mi?
Steemit, kazandırdığı paralara bakıldığı zaman bir ponzi gibi duruyor. Sitede reklam yok, haliyle insanın aklına bu paranın kaynağı nedir sorusu geliyor… Steemit, Steem denilen bir coin piyasasının temelleri üzerine kurulmuş. Yani aslında siz içerik üretirken borsada işlem yapıyorsunuz gibi bir durum var ortada. Size yapılan ödeme bu coin üzerinden yapılıyor. Aldığınız ödemeyi daha sonra Türk Lirasına çevirebiliyorsunuz. Daha önce ödeme alan çok, bu kişilere Türkler de dahil. Ayrıca profillerin kazanç bölümleri herkese açık, yani kim ne kazanıyor görebiliyorsunuz. Kısaca steemit güvenilir duruyor.

Steemit Para Kazanma Taktiği
Steemit’ten para kazanmak için profili sağlama almak ve düzenli içerik üretmek gerekiyor. Öncelikle Türkçe içerik üreten yazarların profillerini takibe alın, bu yazarlarında devamlı desteğini sağlamak önemli. Güçlü bir profil yaratmak için bu işten para kazanan sağlam profillerin sizi desteklemesi şart. Aksi takdirde para kazanmanız zorlaşıyor. O nedenle mümkün olduğunda faydalı içerikler üretmeye çalışın. Gördüğüm kadarıyla Türkler bu platformda birbirlerini desteklemeye meyilli. Yani aralarına katılarak bu sosyal ağa dahil olabilir ve para kazanabilirsiniz. Yani ben yazımı yazarım paramı kazanırım yok, site içinde kendinize dost edinmelisiniz ve bu dostların güçlü profilleri olmalı.