Qtum Nedir?

Hasan985

Tanınmış Üye
Qtum Nedir?

Quantum Projesi Nedir? Kısa şekli Qtum’dur. Qtum, bitcoinin kripto parasının blok zincirinin gücünü Ethereum’un dijital makinesi ile birleştirerek kuvvetlendirmeyi ilk amacı yapan bir platformdur. Her şeyden evvel Qtum, bir araç kitidir. Hem modüler hem sağlam olacak biçimde yapılan Qtum, çok büyük blok zincirler de kullanılmak üzere küçük sözleşmeler yaratabilir.

Qtum Nedir sorusunun net bir cevabı yok. Qtum’un maksadı, uygulama veritabanlarının gizlenme şeklini değiştirmektir. Merkezi yöntemde olduğu gibi bir veritabanını bir tek sunucuda barındırmak yerine, Qtum platformunda iş gören uygulamalar blok zincirinde yer alan işlemler biçiminde tutulacaktır. QTUM’ın arkasında yer alan fikir, akıllı olan sözleşmeleri çok daha güvenli ve kolay bir şekle getirirken, Ethereum ve Bitcoin gibi popüler sanal para birimleri ile beraber uygunluk sağlamaktır. QTUM kodlarının ana hatlarını Bitcoin’in blok zinciri oluşturmuştur.

Qtum Çalışma Sistemi
Ethereum Dijital Makinesi, hesap bakiyelerinden yararlanan bir sistem üstüne inşa edilmiş olsa da EVM’yi Bitcoin blok zincirine koymak ciddi anlamda bir teknik zorluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Qtum bu güç durumu, blok zincirlerinin çıktılarını hesap bakiyelerine aktaran Hesap Soyutlama Katmanı sayesinde çözüme ulaştırır ve EVM ile UTXO tabanına sahip blok zinciri arasında yer alan bilginin transfer edilmesini basitleştirir. Qtum’un en büyük teknolojik katkısı bu soyutlama katmanıdır.

QTUM, her Ethereum hem de Bitcoin için en güzelini sunmaya çalışır. Ethereum ağında yer alan programlama basitliğini Bitcoin blok zincirinin güvenliği ve devamlılığı sayesinde birleştirir. Tüm bunlara ek olarak QTUM liderleri, işletmeler ve yeni merkezsiz uygulamalar için diğer birçok blok tabanlı örneklerinin seri bir biçimde yaratılmasına aracı olacak planları, araçları ve akıllı sözleşmeleri ile bunu sağlayacaktır. Bunu sağlarken QTUM, daha çok kurumsal amaçlar ve iş dünyası için akıllı sözleşme uygulamalarının sınırını ve beraber çalışabilirliğini yükseltmeyi öngörüyor. Firmaların akıllı sözleşme yürütmelerini ve kurmalarını basitleştirmek için şablonlar, araçlar ve akıllı sözleşme fonksiyonlarını uygulayacak. Eski sistemler de görülen otomasyonu yükselten ve maliyeti azaltan blok zinciri tabanlı çözümlere geçiş basitleştirilecek. Tüm bu çözümler işletme sahipleri için ümit vericidir, fakat pratikte, bu seçeneklerin pek çoğu blok zinciri teknolojisinin şu an ki durumu ile pek olanaklı değildir. QTUM kadrosuna göre Ethereum’un hala halledilemeyen problemleri vardır.

Merkezi Olmayan Uygulamalar (DApps)
Herhangi bir işletme yeni bir internet sitesi, uygulama ya da yazılım geliştirdiği anda, uygulamanın veritabanının herhangi bir sunucuda yer alması gerekmektedir. Buna merkezi sistem de denilmektedir. Bu veritabanının bir tek sunucuda ya da çoklu sunucularda yer alıp yer almadığı mühim değildir. Bir hack saldırısı bütün data kümelerini tek bir seferde değiştirebilir ve neyin değiştiğinin öğrenmenin herhangi bir yolu yoktur.

Qtum, tüm işletmelerin merkezsiz uygulamaları geliştirmelerine imkân tanır. Her bir kişi sisteminde işlemleri barındırmak için bitcoin’in blok zincir teknolojisinden faydalanır. Bütün işlemlerin onaylanması gerekmekte ve bir kez onaylan aldıktan sonra blok zincirinde bulunan her kullanıcıyı uyarmadan evvel tüm bunları değiştirmenin herhangi bir çözümü yoktur.

Qtum’da Madencilik Nasıl Yapılır?
Qtum madenciliği nasıl yapılır sorusunun cevabını ele alalım. Qtum’da madencilik ne yazık ki yapılmamaktadır. Proof of Stake metodu ile Qtum coinlerinizi platformda barındırarak belirli bir zamandan sonra coinlerinizi yükseltebilirsiniz. Karşılıklı İş birliği Programı yükler, bu şekilde harçlar diğer ortaklar ile bölüşülür. Bu, ağa karşı gerçekleştirilen saldırıları daha çok pahalı yapar. Bir blok yaratıldıktan sonra adresiniz blok zincirine yazılır ve beş yüz blok sonra işlem fiyatları on ödül elde edersiniz. Teşvik ve ödül sistemi için bir yönetici madenci belirli komisyonları alır, fakat bununla beraber diğer madencilerin alelade bir bölümünü de alır. Bu sayede ağ fiyatlarının bir bölümünü diğer madenciler ile bölüşmeye teşvik edilir

Neye Dayanarak Qtum Almalıyız?
Bir yatırım olarak sanal para birimleri belirsiz yatırımlardır. Sanal paralara yatırım yapmak ciddi riskler barındırır. Büyük derecede değişken ve geçicidir. Sermaye kaybına ve korsanlığa açıktır. Bir coinin gerçek performansı ilerideki karların garantisi değildir. Herhangi bir sanal paraya yatırım yapmadan evvel mutlaka internet sitesini ziyaret edin. Tüm projelerin ve içeriklerin bahsedildiği Whitepaper’ını okumakta fayda var. İngilizce bilmiyorsanız Türkçe ’ye çeviren siteler var, oralardan yararlanabilirsiniz.