Melek Yatırımcı Nedir ?

#1
Melek yatırımcı kavramını siz değerli okuyucularımıza açıklamadan önce bu kavram ile birebir ilişkisi olan girişimcilik kavramını bilmeniz gerekmektedir.

Girişimci kelimesi farklı sıfat ve durumlarda geçmişten günümüze kadar gelen bir terimdir. Girişimci dediğimiz zaman ilk akla gelen yeni bir fikir bulan yeni bir fikir ortaya atan kimse olarak algılasak da aslında yeni bir fikri bulmanın dışında bu fikri hayata da geçiren kişilere girişimci denilir. Ancak girişimcilik nedir sorusunun tam karşılığı bu değildir girişimci dendiği zaman bir ihtiyaç veya problemi tespit edip bu sorunu ortadan kaldırmak adına çalışma yapan kimseler denilir.

Girişimci kimdir sorusuna cevap bulduktan sonra melek yatırımcı kavramını anlatmaya başlayabiliriz. Girişimci kişilerde olduğu gibi bir ihtiyaç ve problemi çözmek için daha önce uygulanmamış bir fikir ya da yöntem geliştirdiyseniz ama bu düşüncelerinizi yatırıma ve pratiğe dökecek maddi imkan ve bütçeniz yok ise melek yatırımcı aramaya başlayabilirsiniz.

Melek yatırımcı fikri olan genç girişimcilere finansal olarak destek veren ve bu oluşumda belirli oranlarda pay alan kimselere denmektedir. Bir melek girişimciyi ziyaret etmeden önce başlangıçtan sonuca kadar yol haritasını anlattığınız detaylı raporlarınız olmalıdır. Melek girişimciden finansal desteği alıp projenizi hayata geçirmek istiyor iseniz melek yatırımcıyı etkilemek zorundasınız. Yaptığınız sunumun ardından yatırımcının aklında en ufak bir soru işareti ve pürüz kalmamalıdır.

Melek girişimciler finansal desteğin yanı sıra daha önce edindiği tecrübeler ve bilgileri de yatırımcısı olduğu girişimciye aktarmaktadır. Bir nevi danışmanlık hizmeti de vermektedir. Genel olarak melek yatırımcılar finansal destek olacağı projenin proje tamamlana kadar içinde yer almayı ve aktif bir şekilde yönetmeyi tercih etmektedirler. Melek yatırımcılar projeye verdiği finansal destek ile doğru orantılı şekilde proje kar etmeye başladığı zaman kar alırlar.

Genel olarak kısa zamanda çok fazla büyüme ihtimali olan bir o kadar da riski olan projelere yatırım yapmayı seven melek yatırımcılar bu risklerden ötürü projenin başlangıçtan sonuna kadar birebir içinde olup yönlendirmeyi ve fikir vermeyi tercih ederler. Ülkemizde de melek yatırımcılık 2013 yılında yayınlanan resmi gazetede ki bireysel katılım sermayesi hakkında ki kararname ile yasal hale gelmiştir.

Dünya da olduğu gibi ülkemizde de bir çok melek yatırımcı olup girişimcilerin güzel ve değerli fikirlerine destek vermektedirler. Sizin de daha önce yapılmamış bir fikriniz var ise melek yatırımcı arayışına başlayıp projelerinizi hayata geçirmek fırsatı elde edebilirsiniz.