Kripto Paralarda Ayı ve Boğa Piyasası Nedir

#1
Merhaba arkadaşlar sizlere bu yazımıza kripto para piyasasına ilgi duyan alım satım yapan borsaları yakından takip eden yatırımcılar için sıklıkla duydukları ayı ve boğa piyasası hakkında bilgi verici bir yazı yazacağız.

Yeni yatırımcılar başta olmak üzere borsa ile yakından ilgilenen yatırımcıların sıklıkla duyduğu kulak aşinalığı olduğu ayı ve boğa piyasaları halk arasında piyasa ayı eğilimi gösteriyor ya da piyasa boğa eğilimi gösteriyor gibi borsa terimleriyle kulaklarımıza gelmiştir.

Ayı ve boğa piyasası terimleri genel olarak borsaların eğilimlerini ve ivmelerinin ne yönde olduğunu nasıl bir grafik çizdiğini betimlemek amacıyla kullanılmaktadır. Yabancı para piyasa forumlarında bu terimler karşınıza bullish market ve “ bearish market şeklinde de çıkabilmektedir.

Ayı piyasası genel olarak borsa ve fiyatların iyiye gitmediğini kötü bir grafik çizdiğini fiyatların daha da düşeceği anlamına gelmektedir. Bu gibi durumlarda kimi yatırımcılar elinde hisse senetlerini kıymetli madenleri elinden çıkarmayı tercih ederken kimi yatırımcılar ise piyasanın boğa piyasa etkisinden çıkıp normal düzeylere gelmesini bekler ve zarar etmek istemez.

Boğa piyasası ise ayı piyasasının tam aksine olduğunu dile getirmek için kullanılır yani piyasanın iyiye gittiğini yukarıya doğru bir artış olduğunu hisse senetler bonoların ya da forexlerin kar ettirdiğini ve yukarı doğru yükselme eğilimine devam edip kar ettirmeye devam edeceğini dile getirmek için kullanılan borsa terimidir. Ayı ve boğa piyasalarını kısaca özetlemek gerekirse ayı piyasası piyasada kötümser bir havanın estiğini ve esmeya devam edip kıymetli madenler ve kağıtların düşüşte olduğunu ve düşüşe devam ettiğini açıklamak için kullanulan borsa terimidir. Boğa piyasası da genel olarak piyasa hareketlerinin iyiye gittiğini ve bu eğilimin olumlu yönde devam edeceğini ifade etmek için kullanılan borsa terimidir.

Her iki durumda da özellikle ayı piyasası olduğu zaman paniğe kapılmadan sağlıklı kararlar verip zararı en aza indirmek veya zarar etmemek adına mantıklı düşünülmelidir kısa süreli dalgalanmalarda rehavete kapılıp alım ya da satım işlemi yapılmamalıdır. Boğa piyasasında da durum aynı şekilde duracağınız yeri iyi bilmeniz gerekir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi: