Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır ?

#1
Merhaba sevgili okurlarımız sizlere bu yazımızda bitcoin madenciliği nedir ? Bitcoin madenciliği nasıl yapılır ? Bitcoin nasıl çıkartılır ? yanı sıra kripto para madenciliği nedir sorularına cevap vereceğiz.

Bu işe ilgi duyanların ve merak saranların aklına gelen ilk soru bende kripto para madenciliği yaparak para kazanmak istiyorum ancak nerden ve nasıl bağlayacağımı bilemiyorum. Sektöre yeni giren herkesin olduğu gibi bu konularda sorun yaşamanız gayet normal. Kripto para madenciliğini kısaca samanlıkta iğne aramak atasözümüzle açıklıya biliriz.

İlk olarak yazımıza kripto para madenciliğinin nasıl yapıldığından çok neden yapıldığı konusunda değinmek de fayda var. Kripto para madenciliği belirli matematiksel şifreler ile kodlanan kripto paraları gelişmiş programlar ile çözüp kripto para elde etmek için yapılıyor bu kripto paralarda Türk lirası, dolar, Euro gibi günlük hayatımızda rahatça kullana bildiğimiz paralara dönüştürebiliyor. Kısaca demek gerekirse kripto para madenciliğinin asıl amacı gelir elde etmek. Sadece bitcoin madenciliğinde yapılan bile bir sistem daha mevcut bitcoin madenciliği dışında bitconin alt yapısı oluşturan belirli bir merkezi olmayan ya da belirli bir yerden yönetilmeyen blockhain içinde bu sistem kullanılabiliyor. Bu sistemin amacı da gerçekleşen bitcoin transferlerini sorunsuz bir şekilde aktarmak.

Dünya’nın her yerinden bitcoin madenciliği yapan kişiler normal şartlar altında bir blok bitcoini çok kısa bir sürede çözebilirler. Bunu önüne geçebilmek için Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilen bir güvenlik önlemiyle 10 dakikada bir blok zorluk derecesini kendi kendine güncelleştiriyor. Kripto para madenciliği yöntemlerinden birisi cpu madenciliği yani cpu mining.

CPU Mining Nedir ?

Bitcoinin yeni popüler olduğu zamanlarda blok zorluk dereceli düşük seviyelerde olduğu için masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlar ile kripto para madenciliği yapmak mümkündü ama her geçen gün bu işi yapan insan sayasının dünyanın her tarafından artması blok zorluk derecelerini üst seviyelere çekti ve bilgisayar ile yapılabilecek miningden kar elde etmek mümkün olmayacak duruma geldi. Cpu mining kullandığınız masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızın işletim sistemi gücünden faydalanarak matematiksel işlemler ile şifrelenen kripto para şifrelerini çözüp kripto para elde etmek.

GPU Mining Nedir.?

Bilgisayarlarımız da bulunan ekran kartlarında bir işlemci mevcuttur. Ekran kartlarında bulunan bu işlemciyi kullanarak kripto paraları şifrelemekte kullanılan matematiksel işlemleri çözüp kripto para elde etmeye gpu mining denir. Kısaca ekran kartlarının içerisinde bulunan işlemciler ile yapılan gpu mining cpu mininge oranlar oldukça daha düşük verimli ve getirisi çok daha düşüktür. Ekran kartı fiyatlarının da yüksek olmasından ötürü bu madencilik türü uzmanlar tarafından tavsiye edilmez.

ASIC Mining Nedir ?

Asıc mining kripto para madenciliğinde en çok kullanılan madencilik türlerinden birisidir. Bir çok farklı güç de ve teknik olarak farklı yapılarda olan cihazların piyasada bulunan programlar ile ortak güç üretmesinden ortaya çıkan kripto para madenciliği havuzu olarak geçmektedir. Asıc mining de kullanılan cihazlar çok büyük bir oranla kripto para madenciliği için üretilmiştir. Diğer ekran kartları ve işlemcilere oranla çok daha yüksek hızlarda matematiksel işlemleri çözebilen cihazlar kripto para madenciliği yapan yatırımcılar için bulunmaz nimetedir. Özellikle Çin gibi teknoloji yuvası ve işçilik maliyetleri ucuz ülkelerde bu cihazlar oldukça fazla şekilde üretilmektedir.

Genel olarak bitcoin madenciliği için üretilen bu cihazlar piyasada oldukça yaygın olan bazı programlar ile de revize edilerek alt coin madenciliğine uyarlana bilir ve kripto para madenciliği yapılabilir.