Kosgeb Kredisi Nedir? Kosgeb'e Nasıl Başvurulur ?

#1
Kosgeb Kredisi Nedir ? Kosgeb'e Nasıl Başvurulur ?

İş kurma hayalinin peşinden gitmek isteyen girişimci yeni fikir ve projeler üretebilen insanlar için yeterli sermayeyi bulamadığı zaman devlet destekli bir kredi kurumu diyebileceğimiz kosgeb yardıma koşuyor. Küçük ve orta ölçekli projelere finansman olduğu gibi büyük ölçekteki projelere de destek olan kosgeb proje türü ve alanına göre geri ödemeli ya da geri ödemesiz sermaye olanağı sunuyor. Kuruluşundan itibaren küçük ve orta ölçekli işletmelere verdiği destek ile adını sıkça duyduğumuz kosgeb henüz bir yatırımı ya da iş yeri olmayan yeni girişimciler içinde destek veriyor.

Kosgeb Kredisi Nedir?

Bilim sanayi ve teknoloji bakanlığı denetiminde projelerine sürdüren kosgeb’ in açılımı küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı olarak geçmektedir. 12 nisan 1990 yılında kurulan ve 28 yıldır hizmet vermeye devam eden kuruluş sermayesi olmayıp fikri olan ya da mevcut olan projesini büyütmek isteyen girişimcilere desteklerini veriyor. Kosgeb kredisi belirli eğitimleri aldıktan sonra yeni bir girişim yapmak için ya da mevcut girişimini büyütmek isteyen yatırımcılara destek veren bir kuruluşun finans sisteminin adıdır.

Kosgeb’ e Nasıl Başvurulur

İş fikri olan ya da mevcut işini büyütmek isteyen her girişimcinin başvurabileceği kosgeb’ in bir çok da destek programları bulunuyor bunlardan bazıları ;

  • Girişimcilik destek programı
  • Genel destek programı
  • İşbirliği güç birliği destek progamı
  • KOBİ proje destek programı
  • Kredi faiz desteği
  • Kosgeb laboratuvar hizmetleri
  • Tematik proje desteği gibi destek programları mevcut.

  • Eğer 18 yaşını doldurmuş bir Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı iseniz e-devlet sisteminden elektronik hizmetler menüsü içerisinde yer alan eğer küçük veya orta ölçekli işletme iseniz Kobi beyannamesi doldurmanız gerekmektedir. Bu belgeyi doldurmanız küçük ya da orta ölçekli işletme olup olmadığınızı kobi vasfı taşıyıp taşımadığınızı denetlemek için doldurulması istenmektedir.