Konut Yatırımı Yapmak İçin En Doğru Vakit Ne Zaman ?

#1
Konut Yatırımı Yapmak İçin En Doğru Vakit Ne Zaman ?

Yatırım deyince ilk akla gelenlerden birisi konut almak. Döviz ve kıymetli maden fiyatlarının hızla artması ile inşaat firmaları konut kampanyalarını aralarındaki rekabet sebebi ile de arka arkaya yapmaya başladı.

Önceden yatırım yapmış olduğu döviz ve kıymetli madenleri olan vatandaşların fiyatların artması ile birlikte konut alma fikirleri aklına geldi. Peki şuanda konut almak için ya da emlak sektörüne yatırım yapmak için doğru zaman mı ? Bu sorunun cevabını bu yazımızda siz değerli okurlarımız için vereceğiz.

Doların hızla yükselmesi sebebi ile konut fiyatları dolar karşısında yüzde 20 yüzde 30 aralığında bir düşüş yaşadı. 2018 mayıs ayında dolar kuru 3.50 – 3.60 bandında seyir ederken şuanda dolar 5 Türk Lirasını geçmiş durumda ve artmaya devam ediyor. Dolar kuru bu geçtiğimiz 2 ay içerisinde %30 bir artış gösterirken emlak fiyatları ilden ile ve bölgeden bölgeye değişim göstererek ortalama yüzde 5 olarak bir artış gösterdi. Durum böyle olunca aradaki yüzde 26 bir fark vatandaşları konut yatırımına yönlendirdi.

Konut almak isteyen vatandaşların aklına gelen ilk sorulardan birisi konut almak için doğru zaman mı ? oldu. Geçtiğimiz yılları incelediğimiz döviz ve kıymetli maden fiyatlarında ki yükselişi dikkate aldığımız zaman konut yatırımı yapmanın tam zamanı sonucu ortaya çıkıyor. Son 20 yıllık Türkiye grafiğine baktığımız zaman arsa tarla ev gibi gayrimenkullerin dolara oranla hep daha fazla artış yaşadığı görülüyor. Fakat 2018 yılı mayıs ayı sonrası için bu durumun tam tersi olduğu doların arada büyük bir fark ile daha çok değer kazandığı görülüyor.

ĞDolar yatırımı yapan yatırımcı şuanda konut alarak uzun vadede daha çok kar edeceği uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar arasında. Bir çok büyük emlak devinin ve ekonomi uzmanın ortak görüşü şuanda konut yatırımı yapmak için en doğru zaman aralıklarından biri olduğu söyleniyor.