Instagram ile para kazanma

Hasan985

Tanınmış Üye
#1
İnstagram’dan Para Kazanma Yolları

Şimdi, kazananlar tarafından uygulanan en popüler yöntemleri anlatmak istiyorum. Daha sonra İnstagram takipçi sayısını arttırmaya yönelik tüyolar vereceğim. Ayrıca yazının sonunda ”İnstagram’dan nasıl para kazanılır” başlığı altında örnek projeler paylaştım.

1. Reklam Alarak İnstagram’dan Para Kazanmak

Kendi İnstagram profilinizi unutun. Onunla işimiz yok. Burada yegane amacımız para kazanmak. Bu yüzden işe daha profesyonel açıdan bakarak kazanç amaçlı bir profil oluşturmak lazım.

Her yönüyle büyüleyici, hatta beni takip et diye sırıtan bir profile ihtiyacımız var. Peki, bol takipçi çekecek olan fikirler nasıl bulunur?

Sonuçta bu platformu eğlenmek amacıyla da olsa sürekli ziyaret ediyorsunuz. Peki, sizi cezbeden, takip etmekten kendinizi alamadığınız profillerin ortak özellikleri nedir? Biraz düşünün.

Farkındayım, bunu dile getirmek kolay, ama bulmak zor. Zaten aşmanız gereken en büyük sıkıntı bundan ibaret. Harika bir fikir bulana kadar araştırmaya devam edin.

Reklam alarak İnstagram’dan para kazanmak, daha çok mizah temalı aşırı aktif hesaplar tarafından tercih ediliyor. Hafife almayın! Çok takipçisi olan hesaplar, tek bir paylaşımla 7 bin TL para kazanıyor.

En güzel yanı, burada kimseye ürün satmak gibi bir çabanız yok. Tek hedef, daha fazla etkileşim almak. Ne kadar fazla aktif takipçiniz varsa o derece iyi. Çünkü reklam verenler aldıkları etkileşim sayısına göre ödeme teklif ediyor. Peki, reklam verenler nasıl bulunur?

Müşterilerin size ulaşmasını bekleyebilirsiniz. Aslında takipçi açısından zengin ve bir o kadar aktif bir hesabınız varsa, reklam teklifleri almanız kaçınılmaz.

R10.net, İyinet.com, Wmaraci.com gibi forumlara üye olarak konu açabilirsiniz.

Kariyer.net, Bionluk,com, Sadeceon.com, Yenibiris.com gibi sitelere ilan verebilirsiniz.

Sektörünüzle alakalı olan firmaları araştırarak, onlara ulaşabilir ve teklifinizi iletebilirsiniz.

Örnek reklam: Bir markanın kıyafetini giyip, fotoğraf çektirebilir, bu fotoğrafı paylaşarak ”arkadaşlar bu kıyafeti falanca markadan aldım” gibi açıklamayla tanıtım yapabilirsiniz.

2. İnstagram’dan Satış Yaparak Para Kazanmak

İntagram’dan satış yapmak için elimizde üç seçenek var. Satış ortaklığı yapabilir, kendi imalatınız olan ürünleri satabilir veya toptan tedarik ettiğiniz ürünleri satabilirsiniz. Satış ortaklığı nedir, nasıl yapılır burada açıkladım.

Şimdi, profesyonel olarak İnstagram’dan satış yapmak isteyenlere bazı tavsiyelerim olacak.

2.1. Ne Satmalı?

Çok tutacak bir ürüne öncülük yapmak elbette kolay değil. Kilit nokta, karar verdikten hemen sonra fazla zaman ve sermaye harcamadan işe koyulmak. Önce denemeler yaparak piyasanın nabzını ölçün.

Satmayacak ürünlere daha en baştan gereksiz yere fazla yatırım yaparak bütçenizi zorlamayın. Talebe göre analiz ederek gerekirse daha sonra ek yatırım yaparsınız.

Ürünler satmadığı halde ısrar etmek yerine, farklı seçenekleri deneyin. Tutmayan ürünleri değiştirin.

2.2. Nasıl satılır?

# Ürünlerin fiyatını belirleme: Benzer ürünleri analiz ederek ortalama bir değer bulmak mümkün. Eğer piyasada benzer ürünler yoksa tek seçenek deneme yapmaktır. Farklı fiyatlar deneyerek talep durumuna uygun bir değer çıkarmaya çalışın

Talep önemli, fakat tek etken değil. Üretim, kargo gibi her türlü masrafı gider hanesine yazdıktan sonra her satıştan ne kadar kaldığını iyice hesaplayın.

2.3. Sunum

# Hikaye yaratın: Tarz yaratın. Kalabalık arasında fark edilmenize vesile olacak bir hikayeniz olsun. Diğer butikler tarafından kullanılan klasik ürün görselleri yerine, hikayesi olan özgün görseller hazırlayın.

# Görsellik: Görselliğin ön planda olduğu bir platformda satış yapmaya çalıştığınızı unutmayın. Samimi, yalın ve kaliteli görsellerle ürünleri ön plana çıkarmaya odaklanın.

2.5. Fırsat Sunmak

# Kampanya: Çekilişler, hediyeler veya indirimler her zaman tüketiciye cazip gelir. İnstagram’dan para kazananlar, özellikle ilk dönemler zorlandıklarını anlatıyor. Bu sancılı süreci daha verimli atlatmak için kampanyalar yapın. Her ne kadar kampanyalar size ekstra masraf çıkaracak olsa bile bir şekilde telafi edilir.

# Reklam: Daha fazla takipçi edinmek, satış yapmak veya marka yaratmak amacıyla İnstagram’a reklam verebilirsiniz. Hedefiniz belli olduktan sonra reklamları buna göre dizayn edin. Amacınıza hizmet eden reklamlar hazırlayın.

# Hediye: Tekrarlanan siparişler istiyorsanız, her bir müşteriye özel olduğunu hissettirmeniz lazım. Bunu sağlamak için sizden alışveriş yapan herkese minik hediyeler göndermeye çalışın.

İnstagram’da Takipçi Sayısını Artırmanın Yolları

Farklı teknikler ile sosyal medyayı maniple ederek takipçi arttırmak mümkün. Fakat bu etik olmadığı kadar, fayda da sağlamaz. Çünkü rızası dışında sizi takip edenler bunu fark ettikleri zaman sizi terk eder.

Şimdi anlatacağım İnstagram’da takipçi kazanma yolları aslında herkes tarafından biliniyor, fakat yanlış uygulanıyor. Başlayalım.

1. Samimiyet önemli

İnsanlar, samimi ve güven veren kişileri veya markaları kendilerine daha yakın hissettikleri için takip etmekten kendini alamaz. Bu yüzden sosyal medyada samimi ve ulaşılabilir olmanız gerekiyor. Burada yegane hedefimiz kazanç olsa bile bazen işin içine biraz mizah katmak iyidir.

Oldukça katı kuralları olan kurumsal firmalar bile söz konusu sosyal medya olunca daha esnek davranıyor. Tamamen satış yapmaya odaklanmış olmanız, hiç mizah anlayışınız olmadığını göstermez. Yeri geldiğinde biraz mizah kullanarak ulaşılabilir ve samimi olduğunuzu gösterin.

2. Kaliteli görsel kullanmayı alışkanlık haline getirin

Fotoğrafları yüklemeden önce çok daha çekici hale getirmenize yarayacak programlar mevcut. Üstelik bunları kullanmak inanılmaz basit.

Eğer mümkünse kendi çektiğiniz fotoğrafları kullanmaya çalışın. Stüdyo ortamında çekilmiş klasik tanıtım görselleri, çok daha kaliteli olsalar bile insanların özgün fotoğraflara %77 daha fazla güvendiği kanıtlanmıştır.

3. Video kullanmak olumlu sonuçlar verebilir

İnstagram’dan para kazananlar, ürünleri ve marka değerini ön plana çıkarmak amacıyla yaratıcı videolar çekmeyi tercih ediyor. Fakat bunu gereğinden fazla kullanarak takipçi kaybedenler olduğunu bilmenizi isterim.

4. Soruları yanıtsız bırakmayın

Takipçileriniz tarafından yöneltilen sorulara esprili bir dille cevap vermekten kaçınmayın. Rencide edici olmadığı sürece eleştiriye veya tepkilere açık olun. Takipçilerinizden size destek olmaları için yardım istemekten çekinmeyin.

5. Biografi (açıklama) kısmı ilk izlenim için çok önemli

Biliyorsunuz, ilk izlenim çok önemli. Bio kısmına, samimi bir açıklama girin. Anlamsız ifadeler kullanmayın. Takipçilere güven verecek bir imaj yaratmaya çalışmak mantıklı. Sonuçta sosyal medyanın en büyük sorunu, güven meselesi.

6. Hashtag’leri doğru kullanın

Yaptığınız paylaşım ile tam uyumlu yalın etiketler kullanın. Rakip analizi yaparak verimli hashtag’ları ortaya çıkarmak mümkün.

Ayrıca yaptığınız paylaşım ile alakalı İnstagram üzerinde arama yaparak çıkan sonuçları analiz edin. Böylece size uygun olan en popüler Hashtag’ler karşınıza çıkacak.

Fakat doğrudan bunları kullanmak yerine rekabetin daha düşük olduğu niş hashtag’lar daha iyi sonuçlar verir. Çünkü popüler olan hashtag’ler ile milyonlarca paylaşım yapıldığı için sizin paylaşımınız bu kalabalık arasında kaybolur gider.

Önemli olan çok fazla hashtag kullanmak değil, verimli bir şekilde kullanmak. İstatistiksel olarak 4-5 tane alakalı ve yalın hashtag kullanan paylaşımların daha verimli olduğu kabul ediliyor.

7. Partner edinin

Benzer takipçi kitlesine sahip diğer hesap sahipleriyle iletişim kurarak iş birliği teklif edin. Doğrudan rakip olduğunuz hesaplar tabii ki böyle bir ortaklığa sıcak bakmaz.

Fakat dolaylı yoldan rakip olduğunuz hesaplar işbirliği yapmaya yanaşacaktır. Sonuçta bu ortaklık, iki tarafın da daha fazla kazanç elde etmesine büyük katkı sağlayabilir.

Bu şekilde iş birliği yaparak çapraz kampanyalarla harika sonuçlar elde edenler var. Örneğin, ayakkabı satışı yapan hesaplar, butik işleten hesaplar ile çapraz satış yapabilir.

8. Yeniliklerin peşini bırakmayın

Sosyal medya, sürekli yenilenen yapısıyla her zaman yakından takip istiyor. Yenilikleri ilk fark ederek uygulayan girişimciler daha fazla kazanıyor.

9. İnstagram’da doğru zamanda paylaşım yapmak etkileşimi arttırıyor

Şu saatte paylaşım yaparsanız kesin daha fazla verim alırsınız diyebilmek için takipçi kitlenizi analiz etmek şart.

Hayatın her yerinde olduğu gibi İnstagram’da paylaşım yapmanın da mutlaka doğru zamanı olmalı. Daha fazla kişiye erişerek etkileşimi zirveye çıkarmak için en doğru zamanı bulmanız verimi artıracaktır.

İnstagram, daha önce kronolojik acıdan sıraladığı görselleri, artık etkileşim sayısına göre analiz ederek sıralıyor. Bu nedenle doğru zamanda paylaşım yaparak daha yüksek sayıda etkileşim almanız önem kazandı.

En verimli günleri ve saatleri tespit etmek için yaptığınız paylaşımları her yönüyle analiz edin. Önemli olan sizi takip eden kitle tarafından verilen tepkiyi ölçmeniz.

Notlar alın. Daha sonra bunları masaya yatırıp en fazla etkileşim aldığınız doğru zamanı belirleyin.


Alıntıdır.