Forex'te Altın Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Hasan985

Tanınmış Üye
Forex’te Altın Yatırımı Nedir?

Forex, internet üzerinden altın alım satım işlemi yapabileceğiniz yasal bir düzenlemeyle devlet tarafından haklarınızın korunduğu bir piyasadır. Devlet tarafından lisans verilmiş aracı kurumlarla internet üzerinden güvenli bir şekilde altın alıp satabilirsiniz. Forex’i diğer piyasalardan ayıran temel özellikler kısa vadede işlem yapılabilmesi ve kaldıraç sistemiyle, elinizdeki paranın 100 katına kadar işlem yapabilme olanağıdır. Yani 20.000 TL paranız olduğunu varsayarsak geleneksel altın yatırımlarında bu parayla x kadar altın alabilecekken, Forex piyasalarında aynı para ile 100x kadar altın alabilirsiniz. Bu da size altında yaşanacak yükselmelerde 100 kat daha fazla kar sağlayacaktır. Forex’in bir diğer özelliği ize, bireylere hem altın fiyatları yükselirken hem de altın fiyatları düşerken kazanç sağlayabilmesidir. Kazancı belirleyen temel unsur, yatırımcının altın fiyatlarının hangi yönde seyredeceğini doğru okuyabilmesidir. Yani altın fiyatlarının düşeceği öngörüsüne sahipseniz, altın satış işlemi yaparak kar elde edebileceğiniz gibi altın fiyatlarının düşeceğini öngörerek altın alım işlemi sayesinde kar elde edebilirsiniz.

Forex Altın Alım Satımı

Altın alım satımı yüzlerce yıldır yapılan bir ticaret şekli olup altın alım satımını günümüzde yatırımcılar forex piyasalarında da gerçekleştirebilmektedirler. Serbest piyasada altın alım satımı yapılırken, bireyler uzun vadede altının yükselip düşeceği analizlerinden yola çıkmakta ve yatırımlarını bu noktada şekillendirmektedir. Forex altın alım satım emirlerinde ise çok daha hızlı bir şekilde üstelik teminatınınz 100 katına kadar kaldıraç oranlarıyla altın ticareti yapmanız mümkündür. Forex yatırımcıları arasında en çok işlem yapılan enstrümanlardan biri altın alım satımıdır. Forex altın alım satım işlemleri gün içerisinde piyasalarda oluşan beklentiler esas alınarak yapıldığından normal piyasada yapılan altın ticaretinden daha verimli olabilmektedir. Bu yazımızda Forex’te altın alım satımı, forex emtia işlemleri, forex altın emirleri ve forexte altın alım satımı yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar üzerinde duracağız.

Forex Altın İşlemleri Karlı Bir Yatırım Aracı Mı?
Forex piyasalarında farklı döviz ve emtia işlemleri ile yatırım yapma imkanınız vardır. Bu yatırım araçlarından birisi de altın alış satışıdır. Forex’te altın alım satımı yaparken kar elde edebilmek için bireylerin bilgi ve deneyime ihtiyaçları vardır. Forex’te altın alım ve satım işlemleri yaparken genel olarak forex hakkında bilgi sahibi olmanın yanı sıra, ekonomiyi yakından ilgilendiren günlük olaylardan da haberdar olunması ve piyasayı okuyabilme yeteneği gerekir.

Forexte altın alıp satacak kişiler, altın piyasasını doğru takip ederek ve uzman görüşlerini dikkate alarak kısa sürede yüksek karlar ile yatırım yapabilirler. Forex piyasaları bir çok riski de içerisinde barındırmaktadır.O yüzden forex’te ticareti yapacak kişilerin mutlaka doğru bir şekilde forex eğitimi almaları önerilmektedir.