Forex Nasıl Oynanır ?

Hasan985

Tanınmış Üye
Forex piyasasında yatırım yapmak isteyen kişilerin borsada olduğu gibi öncelikle bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Forex piyasası aracı kurumları internet üzerinden bilgi edinmek isteyen yatırımcılara ücretsiz eğitim vermektedir. E – kitap, eğitim videosu, webinar eğitim şeklinde olan eğitim araçları forex piyasasının en ince ayrıntılarını dahi ele almaktadır. Bu sayede yatırımcı olmak isteyen kişiler ihtiyaçları olan her türlü forex bilgisine internet üzerinden rahatça sahip olmaktadır.

Forex nedir, piyasa nasıl işler, yatırım araçları nasıl işlem görür gibi birçok önemli sorunun cevabı bulunduğu zaman, minimum riskle maksimum kazanç elde edilecek işlemler yapılacaktır. Forex piyasasının işlem özellikleri sayesinde bilgi sahibi olan yatırımcılar kolay bir şekilde birikimlerini değerlendirecek ve yüksek kazanç elde edeceklerdir.

forex piyasası günümüzün en avantajlı finans piyasasıdır. Bu cümleyi birçok kere gördüğünüzü, duyduğunuzu ve okuduğunuzu biliyorum. Neden forex piyasasının bu kadar övgü aldığını ve popüler olduğunu ise piyasanın sunmuş olduğu işlem özellikleri ile açıklamak mümkün. Forex nasıl oynanır bilen bir kişi kolayca az dahi olsa birikimlerini değerlendirerek, kısa sürede diğer piyasalara göre daha yüksek kazançlar elde edebilmektedir.

Az miktarda birikiminizi değerlendirmek için en uygun piyasa forex piyasası olacaktır. 100 dolarlık bir teminat ile forex piyasasına giriş yapabilir ve kısa sürede avantajlarından faydalanarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Bu şekilde de borsada uzun vadeli işlem yapmak istemiyorsanız hem kısa vadeli yatırım yapabilir hem de yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Borsada kısa vadede yapılan işlemlerden yüksek kazanç elde etmenin zor olduğu ise bilinen bir gerçektir.

Küresel bir finans piyasası olarak forex, tüm dünya üzerinden yönetilmektedir ve işlem yapan yatırımcılar, dünyanın diğer ucundaki yatırımlar ile aynı olanaklarda işlem yapmaktadır. Peki, forex nasıl oynanır? Kuralları nelerdir? Başarılı olmak için nasıl bir yol izlenmelidir?

Bist 30 endeksine kaldıraçlı yatırım yapın!
Forex piyasasına başlamadan önce bilmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Eğer işlem yapmakta acele eder ve üstün körü bilgilerle işlem yapmaya başlarsanız muhtemelen beklediğinizi bulamazsınız. Sonrasında da ortaya çıkan tablolar fazlasıyla tanıdık. Forex para kazandırmıyor, yalan dolan, kumar gibi söylemleri internette bulabilirsiniz. Buna karşın forex kayıpları üzerine yapılan araştırmalar, yatırımcıların bilgi eksikliğine ve para kazanma hırsına işaret etmektedir. İşte bu nedenle de yatırıma başlamadan önce piyasa hakkında detaylı bilgi sahibi olmanızı öneririz.

Forex piyasasında işlem yaparak kazanç sağlayabilmek için gerekenleri 3 aşamaya bölebiliriz;

Forex Eğitimi Aşaması
Yatırımlara Başlama Aşaması
Forex’te Başarılı Olmak
Forex Eğitimi Aşaması
Forex Eğitimi AşamasıFinans piyasalarının ortak özelliği olarak, yatırım yapmaya başlamadan önce piyasayı tanımak ve nasıl işlediğini öğrenmek amacıyla bir eğitim alınması gerektiği söylenebilir. Forex piyasası diğer piyasalara göre bu eğitimleri yatırımcılarına en kolay şekilde sunmaktadır.

Forex şirketleri tarafından ücretsiz ve internet üzerinden sunulan eğitimler sayesinde piyasa hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız mümkündür. İnternet üzerinden bu eğitimleri almanız, istediğiniz yer ve zamanda faydalanabilmeniz anlamına gelmektedir. Eğitim olanaklarının ücretsiz bir şekilde sunulması da en büyük avantajlardan birisidir diyebiliriz.

Forex işlemlerinin mantığını alacağınız eğitimlerle kolayca çözebiliyorsunuz. Hem teorik hem de uygulamalı olarak forex işlemlerini öğrenmeniz mümkündür. Demo hesaplarla birlikte en iyi şekilde işlemleri, risk almadan öğrenebilir ve stratejiler geliştirebilirsiniz. Dövizler, emtialar, hisse senetleri ve borsa endeksleri ile yatırım nasıl yapılır test edebilir, kendiniz için en iyi portföyü oluşturabilirsiniz.

Açıklayıcı olması için forex işlemlerini, döviz bürosu ve kuyumculara benzetebiliriz. Altının yükseleceğini düşündüğünüz zaman bir kuyumcuya gidersiniz ve altın alırsınız. Bir süre sonra beklentiniz gerçekleştiğinde tekrar kuyumcuya gidersiniz ve altını bozdurarak ilk baştakine göre daha fazla para alırsınız. Bu anlatım, basit bir forex işlemidir. Farkları ise; forex piyasasında işlemlerin internet üzerinden 5/24 yapılabilmesi, anlık fiyat değişimleri üzerinden işlemlerin yapılabilmesi, fiziki bir alım olmaması ve birbirinden farklı işlem özellikleri şeklinde sıralanabilir.

Forex piyasasında kuyumcu ve döviz bürolarından farklı olarak çift yönlü işlemler, kaldıraçlı alım – satım işlemleri, risklerin emirlerle durdurulduğu işlemler yapılmaktadır. Çift yönlü işlemler sayesinde altın fiyatları düşerken de yatırım yapabilir ve para kazanabilirsiniz. Kaldıraçlı alım – satım sistemi sayesinde 1’e 100 oranında kazanç sağlayabilirsiniz. Risklerinizi ise zarar durdur/kar al emrinden faydalanarak sınırlandırabilir, minimum riskle maksimum kazancı hedefleyebilirsiniz.