Findex raporu nedir? Findex raporu ne işe yarar?

#1
Kredi kullanmış olan veya kredi kullanan bir şahıs ya da şirkete kefil olan her bireyin bankacılık sisteminde kredi sicili oluşur. KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) tarafından hazırlanan raporlarda kredi fatura ödeme düzeni hesap giriş ve çıkışları bir araya getirilir bu raporların analizi sonucunda kredi notu ismi verilen şahsın ya da kurumun finansal notu ortaya çıkar. Kredi notları kredi kayıt bürosu ile birlikte Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nde tutulur.

Findex nedir?
Findeks Türkiye’ de faaliyet gösteren dokuz kurumsal bankanın ( Garanti Bankası, Şeker Bank, Deniz Bank, Ak Bank, Yapı Kredi, Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıf Bankası, İş Bankası, ) bir araya gelerek oluşturdukları kredi kayıt bürosu desteği ile kamu hizmetine açılan finansal analiz ve raporların temelini oluşturduğu bir finansal hizmet kuruluşudur. Kişilerin detaylı finansal bilgilerini ve raporlarını sunduğu findeks bankaların kredi ve kredi kartı verip vermeme konusundaki kararlarını etkileyen bir veri şirketidir.

Findex raporu ne işe yarar?
Findeks bankaların bireysel ya da kurumsal müşterilerine kredi verilip verilmemesi konusundaki karar alma aşamasında başvurular finansal raporlar ve verileri sağlayan bir finansal raporlama sistemi olarak hayata geçmiştir. Bu raporlar ve veriler kredi başvurusu yapan kişi ya da kuruluşa sunan bir finansal raporlama sistemidir. Kişilerin kullanmış oldukları tüm kredi ve banka ürünlerinin detaylı analizlerini yapıp 1 ile 1900 arasında bir puanlama yapan findeks bu puanları dört grupta inceliyorlar kişi ya da kuruluşun puanına göre riskli, az riskli, iyi, çok iyi olarak gruplandırılıyor.

Bankalar genellikle riskli grubuna giren kişiler için kredi onayını vermemeyi tercih ediyorlar. Findeks puanı 900’ ün altında olan kişiler kredi kullanmakta oldukça güçlük çekiyorlar. Kredi kullanmak için 1200’ ün üzerinde bir puana sahip olmak gerekiyor. Halk arasında kara liste olarak geçen terim findeks sisteminde aslında mevcut değil. Kara liste denilen olay borcunu ödemeyip takibe düşen kişiler için kullanılıyor. Borçlarını ödedikten 5 yıl sonra bu veriler siliniyor kredi kullanıla biliyor.