Ethereum nedir?

Hasan985

Tanınmış Üye
#1
Ethereum nedir?
Kuzey Amerika’da yapılan Bitcoin Konferansı esnasında, Ethereum’un kurucusu olan Vitalik Buterin tarafından tanıtım yapıldı. Bu tanıtım sonrasında kurucu ve ekibinin dahi tahmin edemediği oranda talep gerçekleşti. BTC dışındaki tüm coinlere altcoin adı veriliyor olsa da, Ethereum başlı başına bir yapıt haline geldi ve gün geçtikçe değerlenecek gibi görünüyor. Bu değerlenmenin ve diğer altcoin statüsündeki coinlerden farkı ise yeniliklerin daha fazla olması.

İyi yönetilen ve piyasaya sürülüp hızla yayılan Ethereum projesi aslında kripto para işletim sistemi olarak tanımlanabilir. BTC’ye baktığımızda da görebildiğimiz blockchain yapısı ile oluşturulan Ethereum, elbette kendine has özellikler taşıyor. Farklı bir yazılım diliyle, geliştirilen ve BTC’de transfer aşamasında yaşanan yavaşlık ve sorunların fixlenmesi örnek olarak gösterilebilir. Kendisine ait özel bir yazılım dili kullandığı için merkezi belirlenmemiş protokoller arasında yer alıyor.

Bu sayede ana yazılım sistemi üzerinden farklı farklı dilendiği kadar altcoin oluşturulmasına imkan tanınıyor. Ve bu işlemlerin hepsi aynı işletim sistemi üzerinden, tek bir blockchain sayesinde oluşturuluyor. Sanal para yani coinlere yatırım yapan kişiler, geleceğin BTC’si olarak Ethereum’u ön görüyor.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?
Bildiğiniz üzere bütün coin sistemlerinde kimlik izi yok. Tamamen algoritma tarafından oluşturulan, harf ve rakamlar kullanılan kimlikler size veriliyor. Bu kimlikler random yani karmaşık bilgisayar sistemine göre üretiliyor.

İki coinde de kriptografi ve dağıtımlı defter sistemi mevcut
Ethereum Turning adlı programlama dilini kullanır, Bitcoin ise Stack alt yapısına dayanan bir programlama diline sahiptir.
Bitcoin bir transferi minimum 2 dakikada doğrular ve hedef kimliğe gönderir. Bu süre bazen dakikalar, bazen saatler sürebilmektedir.
Ethereum’da bu doğrulama ve aktarım süresi ortalama 10 saniye sürmektedir.
Bitcoin’de SHA-256 kripto şifreleme ve güvenli karma gönderim algoritması kullanılır.
Ethereum’da ise Etasidi algoritması kullanılır.
Sistemsel farklılıklar hemen hemen bunlar iken, bir de kullanım ve ihtiyaç analizine göre arasındaki farklılıklardan bahsedelim:

BTC’nin asıl amacı, somut para araçları (Euro, Dolar, Altın) gibi alternatif bir ödeme aracı olabilmek.
Ethereum ise doğrudan satın almalarda kullanılabilecek, kendisini para birimi olarak tanıtmayı hedefleyen, uygulama ve benzeri ödemelerin doğrudan Ethereum cüzdanları aracılığıyla yapılmasını sağlamayı istiyor.
İkisinin de ortak yapısı ise temel nitelikli ödeme protokolü olarak tanımlanabilir.
Günümüzde hosting, VPN, sunucu ve benzeri bir çok yerde Bitcoin ile ödeme yapabilmeniz mümkün. Hatta ülkemizde Bitcoin ve Ethereum için al/sat platformları yer alıyor.Ethereum güvenilir mi?
Yazımızın başından bu yana fark ettiğiniz bir konu olmalı. Sürekli Bitcoin ve Ethereum üzerinden yola çıkıyoruz. Sadece Ethereum tek başına anlatılmıyor. İnternet dünyasında yer alan bütün makaleleri incelediğinizde, siz de mutlaka bu karşılaştırmalara maruz kalırsınız. Peki sebebi ne?

1. İnsanlar Ethereum’a güvenmiyor mu?
2. İnsanlar Ethereum’un geleceğinden şüpheli mi?
3. Yatırım yapma konusundaki kararsızlık makaleleri mi etkiliyor?
4. Ethereum nedir dendiğinde akla gelebilecek mantıklı bir açıklama yok mu?

Tüm bu soruları coin sistemleriyle ilgilenen kişiler tek tek kendine soruyor. Bu sorular düşünüldükçe artması muhtemel olan sorular sınıfındalar. En çok merak edilenleri yanıtlayalım, hep birlikte öğrenelim.

İnsanlar Ethereum’a güvenmiyor mu?
Bu oldukça mantıklı ve geçerlik oranı yüksek olan bir soru. Ethereum, bundan 8-9 ay öncesine bakıldığında piyasada tutunmaya çalışan, diğer altcoinler gibi ortalama bir kurda ilerleyen, kendisinden pek fazla söz ettirmeyen bir yapıya sahip. Geçmişi, insanları korkutuyor. Güven meselesi değil, korku meselesi haline gelmiş bir yapıdan dolayı Ethereum’un fiyatı ortalama düzeyde seyretmeye mecbur kılındı.

Bir coin markasının geçmişi elbette önemli. Buradaki temel nokta şu: “Başladığı yerden itibaren, geldiği nokta nedir?”. İnsanlar bunun farkına vardığında ciddi seviyede yatırım yapmayı tercih ediyor. Son 5 sene içerisinde Bitcoin’in ne durumda olduğunu, piyasadaki değerine ve bugün oluşturduğu kitleye göz atın demezsek doğru olmaz. Bu yüzden bunu yatırım tavsiyesi değil, sadece mantıklı düşünmeye olanak tanıyan bakış açısı olarak yorumlayın.

İnsanlar Ethereum’un geleceği ne olacak diye düşünüyor mu?
Elbette düşünüyor. Coin sistemlerine yeni giren kişilere naçizane tavsiye olarak iyice araştırmadan yatırım yapılmaması gerektiğini söylemekle yükümlüyüz. Ethereum fiyatlarının az önce de söylediğimiz gibi kısa sürede yükselmesi, gelecek kaygısını bu piyasada maalesef oluşturdu. Yükselişin temel nedenine madencilik olarak bakılsa da ve bunu olumsuz bir durum olarak gösterilse de Bitcoin madenciliğinin halen devam ettiğini unutmamak gerekir.

Yatırım yapma konusundaki kararsızlık makaleleri mi etkiliyor?
Kesinlikle hayır. Makalelerde sürekli Bitcoin ile karşılaştırma olmasının sebebi, diğer alt coinlerin arasından sıyrılıp, piyasada büyük oranda kendinden söz ettiren Ethereum’un marka değeri dolayısıyla makaleler karşılaştırma operatörü kullanılarak yazılıyor. Ethereum’un kısa sürede oluşturduğu marka değeri dolayısıyla piyasanın uzun vadede Ethereum için iyi biçimde şekilleneceğini gösteriyor diyebiliriz.

Ethereum nedir denildiğinde akla gelebilecek mantıklı bir açıklama yok mu?
Bu makale size tamamiyle Ethereum’un ne olduğunu gösteriyor. Bitcoin’i daha iyi araştırarak, aslında hepsinin aynı mantık üzerine kurulu olduğunu rahatlıkla anlamanız mümkün.

-Alıntıdır-