Enflasyon Nedir?

ktb

Yeni Üye
#1
Enflasyonun neden arttığı ve nasıl bir ivme kazandığına bakmadan önce enflasyonun ne anlatmak istediğine bakmak çok daha akılcı bir yaklaşım olacaktır.

Enflasyon oranlarının belirlenmesinde pek çok etken madde olduğu gibi bunun vatandaşa yansıma konusunda belirli faktörlerin göz ardı ediliyor olması gerekiyor. Nitekim bu denli kapsamlı bir kavramın halka yansıması da zaman zaman yanlış anlaşılmalara yol açabiliyor. Enflasyon ekonomik bir terim olarak şu şekilde ifade edilmektedir; fiyatlar genel düzeyinde yaşanan ve var olan artışı temsil etmektedir. Bugün 1 liraya alabildiğimiz bir hizmeti eğer yarın aynı paraya tedarik edemiyorsak bu enflasyonun artmış olduğuna işaret etmektedir. Yani sizin alım gücünüzün düşmesi ve fiyatların yükselmesi enflasyonun besin kaynaklarından bir tanesi olarak değerlendirilebilir.

Enflasyon Neden Artar?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi enflasyonun artması konusunda belirli faktörlerin aynı pota içerisinde eritilmiş olması gerekmektedir. Malların tüketim oranı, hizmetlerin ne şekilde alındığı veya alım gücünün hangi seviyede olduğu da enflasyonu etkileyen önemli elementler arasında gösterilmektedir. Durum böyle olunca insanların en basit hali ile enflasyonun artmasını anlamak için seçtiği tek bir rotanın varlığı da karşımıza çıkmaktadır. Bu yol oldukça basit olduğu gibi ekonomik olarak hangi durumda olduğunuzu da test etme açısından önemli bir konumda yer almaktadır.

Eğer bugün 5 liraya aldığınız bir gıda ürününü, arabayı veya evi bir sonraki ay veya sene içerisinde 7 liraya alma şansına sahip oluyorsanız bu enflasyonun arttığının göstergesidir. Dolayısı ile alım gücünün de doğru orantılı olarak düştüğünü izlere gösterecek olan temel faktörlerden bir tanesi olma özelliğini de taşır.

Enflasyon Ne Kadar Etkiliyor?

Pazardan aldığınız bir ürünün de, hastaneden aldığınız sağlık hizmetinin de dolaylı ve direkt olarak enflasyondan etkilenmeleri olağan gelişmelerden bir tanesidir.

Enflasyon verileri hesaplanırken hem bir önceki aya göre hem de bir sene öncenin aynı ayına göre verilerin baz alınması da bu konuda size yardımcı olacak ekonomik parametrelerden bir tanesidir. Dolayısı ile alacağınız ürünün bedeli ne olursa olsun bir önceki döneme göre pahalı gelmeye başlıyorsa bu da etkilendiğinizin işaretlerinden olacaktır.