Emtia Nedir? Emtia Borsası ve Yatırım Yöntemleri

Hasan985

Tanınmış Üye
#1
Kısaca Emtia Ne Demek?

Ticari mallara verilen bir addır. Ticari mal dediğimiz ürünler ise genel olarak gündelik yaşantımızda sıklıkla karşılaştığımız ve alıp – sattığımız ürünlerdir. Değerli madenler, sanayi metalleri, tarım ürünleri, enerji ürünleri, ormancılık ürünleri gıda maddeleri, kimyasallar, hammaddeler gibi daha birçok ürünü kapsamaktadır. Altın, gümüş, alüminyum, bakır, petrol, buğday, arpa, kakao, mısır, pamuk gibi yüksek işlem hacmine sahip emtialar bu gruplar içerisinde yer almaktadır.


Emtialar güvenilir yatırım aracı olmaları ile tanınmaktadır ve piyasalarda riskler arttığı zaman ön plana çıkmaktadır. Dövizlerin gözden düştüğü zamanlarda, emtiaların yükselişe geçmesinin nedeni de budur. Ayrıca farklı yatırım yöntemleri değerlendirilebilmeleri sayesinde her yatırımcıya uygundurlar.

Emtia Çeşitleri Nelerdir?
Emtia oldukça fazla alt grubu bir arada bulundurmaktadır. Değerli madenlerden sanayi metallerine, gıda maddelerinden kimyasallara kadar birçok alt grubu kapsamaktadır. Alt gruplar da kendi içinde birçok emtiayı barındırmakta ve yatırımcılara aradıkları özelliklere uygun ürünler sunmaktadır.

Şimdi emtia çeşitleri hakkında detaylara göz atalım:


Değerli Madenler
Değerli madenler grubu altında adından da tahmin edeceğiniz üzere; altın, gümüş, platin ve paladyum gibi ürünler yer almaktadır. Altın bu grubun en çok işlem gören ürünü iken; gümüş, düşük fiyatları ile farklı gelir gruplarını bir araya getirmektedir.

Sanayi Metaller
Endüstrilerde sıklıkla kullanılan metaller, bu grup altında toplanmaktadır. Bakır, çelik, alüminyum, demir, nikel ise en yüksek işlem hacmine sahip ürünlerdir. Özellikler bu endüstrilerde faaliyet gösteren büyük yatırımcılar tarafından ilgi gören bu metaller, uzun vadede kar getiren emtialardır.

Tarımsal Emtialar
Uzun vadede kar getiren bir diğer emtia grubu da tarımsal emtialardır. Buğday, mısır, pamuk, soya fasulyesi, kakao, kahve, şeker, süt, canlı sığır, palm yağı, pirinç, kakule gibi küresel piyasalarda da yüksek işlem hacmine sahip ürünler, bu grupta yer almaktadır.


Enerji Emtiaları
Yüksek işlem hacimli emtiaları barındıran gruplardan birisi de enerji emtiaları grubudur. Ham petrol, brent petrol, doğal gaz, kalorifer yakıtı, benzin gibi emtialar, bu grubu oluşturmaktadır. Özellikle petrol, yüksek işlem hacmi ile küresel piyasalarda dikkat çeken bir emtiadır. Zaten petrolün yerini alacak teknolojiler, henüz tam anlamıyla geliştirilememiştir.

Diğer Emtia Grupları

Emtialar; gıda maddeleri, kimyasallar, ormancılık ürünleri gibi daha birçok alt gruba ayrılmaktadır. Bu gruplarda yer alan emtialar, bölgesel özelliklere göre de değişiklik göstermektedir. Çukurova nasıl pamuk emtiası konusunda zenginse ve bölgede bir pamuk borsası bulunuyorsa; benzer durumlara göre ticaret borsaları kurulmaktadır.

Kaynak