Emlak piyasasına mantıksal yaklaşım

Admin

Yönetici
Yönetici
Admin
#1
Genellikle çoğu kişilerin istediği bir evim bir arabam olsun yeter peki gerçekten de olay böyle mi? Bir ev yeterli mi, yatırım için evalınır mı, bir evin getirisi ne kadar olur?


Piyasalara baktığımız zaman aşırı bir artışı söz konusu. Öyle ki 1 + 1 evlerin fiyatları bile 350.000’den başlamakta. Böyle durumda ev almak mantıklı mı? Evi ne için kullanacağımız önemli. Burada devreye iki soru geliyor ilki yatırım amaçlı mı alıyorum, yoksa başımı sokmak için mi? Eğer yatırım amaçlı alınıyorsa ve elinizle halihazırda bunu karşılayacak bir para mevcut değil, banka kredisi ile alınacaksa kabaca bir hesap yaptığımızda 150.000 tl banka kredisine ödeyeceğimiz faiz miktarı yaklaşık 60.000-70.000 civarı. Yani bu demek oluyor ki evinizi 1000 tl kiraya verdiğinizde sadece 60 ayda kredinin faizle kredisini ödeyeceğimiz faiz miktarı yaklaşık 60.00-70.000 civarı yani bu demek oluyor ki evinizi 1000 tl kiraya verdiğinizde sadece 60 ayda kredinin faizini karşılayacaksınız, yani beş yılda.

Böyle durumlarda yapılacak şey değer kazanan ve gelişmekte olacak yerlerden ev almaktır. Demek istediğim bugün 100.000 ₺ alacağınız ev Üç yıl sonra 250.000 ₺’ye gitmelidir. Ülkemizde böyle yerler mevcut. Ben yatırım amaçlı değil kendi oturmak için bir ev alacağım diyorsanız burada da düşüneceğiniz şey fiyatından önce mevkisi Çevresindeki imkanlar ulaşım kolaylığı olmalıdır. Bu unsurlari evinizin değerini artıracak Ve size kolaylık sağlayacaktır.