Emlak Bankası Nedir? Ne Zaman Faaliyete Geçecek?

#1
Emlak Bankası Nedir ? Ne Zaman Faaliyete Geçecek ?
Cumhurbaşkanlığı kabinesi tarafından eylem planın da 400 den fazla proje mevcut. Bu projeler ortalama 100 günlük eylem planını oluşturuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bizzat açıklanan projeler içerisinde Emlak Bankası da bulunuyor. Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının özellikler bekledikleri ve ilgisini çeken projelerden biriside Emlak Bankası oldu. Siz değerli okurlarımıza bu yazımızda Emlak Bankası Nedir ? Emlak bankası yeniden açılıyor mu ? Emlak Bankası Ne zaman açılıyor ? gibi ilk etapta akla gelen soruların cevaplarını vereceğiz.

Cumhurbaşkanlığı eylem planının açıklanmasının arından emlak sektörünü de yakından ilgilendiren projelerin yer aldığı kamuoyuna duyuruldu. Bunlardan en önemlisi geçtiğimiz yıllarda emlak sektörüne destek ve hizmet veren Emlak bankası oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bizzat verilen müjdede emlak bankasının tekrar aktif olacağı ve projelerine devam edeceği oldu. Devlet destekli Anadolu ajansı tarafından medyaya servis edilen haberde geçtiğimiz dönemlerin emlak otoritesi olan Emlak Bankasının tekrar işlemlerine başlayacağı duyuruldu. Başta arsa konut ve taşınamaz gayrimenkuller için projeler yürütecek kuruluşun iş planında ilerleyen yıllar içerisinde farklı sektörlere geçiş yapacağı açıklandı.

Emlak bankası nedir?

Cumhuriyetin kurulmasından sonra bizzat Atatürk’ ün emri ile 3 haziran 1926 da kurulan emlak bankası bir çok ilde toplu konut projelerine imzasını attı. 20 milyon Türk Lirası sermaye ila kurulan devlet kuruluşu 1950 li yıllardan sonra toplam bütçesini 300 milyon Türk Lirasının üzerine çıkarmayı başardı. Emlak sektöründe doğan açığı kapatmak ve piyasa dengelerini sağlamak amacı ile kurulan kuruluş görevini ve hedeflerini başarı ile yerine getirmesine rağmen geçtiğimiz dönemlerde hizmetine son verildi.

Emlak Bankası Ne Zaman Açılıyor ?

Cumhurbaşkanlığı 100 günlük eylem planın duyurulması ile birlikte faaliyete geçeceğini öğrendiğimiz emlak bankası ile ilgili göreve başlayacağı tarih ile ilgili henüz net bir bilgi yok. Eylem planının 100 günlük olması sebebi ile kısa zamanda faaliyete geçip projelerine başlayacağı emlak otoriteleri tarafından en görülüyor. Emlak sektöründe yeni bir devir açacağı düşünülen devlet destekli Emlak Bankası’ nın önümüzdeki 3 ay içerisinde faaliyeti geçeceği tahmin ediliyor.