Dolar Fiyatı Rekor Kırıyor

ktb

Yeni Üye
#1
Türkiye’nin bulunduğu ekonomik reformların bedeli her geçen gün artmaya devam ediyor. Öncelikle döviz kurlarında yaşanan sansasyonel artış ile başlayan ekonomik kriz belirtileri had safhaya ulaşmış durumda. Nitekim dolar kurunda gözlemlenebilen artışın her geçen gün daha farklı bir tartışma ortaya çıkardığını da söylemek bu noktada yeterli olacaktır.

Zira dolar bazında alışveriş yapılmasa bile günlük hayatta tüketimini sağlamış olduğumuz hemen her hizmet veya malın ithal olduğunun da altını çizmek gerekiyor. Hal böyle olunca doların güncel kur oranlarını da takip etmek aslında hayat içerisinde ne kadar harcama yapacağımız konusunda da önemli emareleri barındırıyor olacaktır.

Dolar Artışı Devam Edecek mi?

Aslına bakılacak olursa bunun tahminin yapmak bir hayli zor bir nokta olsa da bazı ülke gerçeklerini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Nitekim siyasi, ekonomik, dış politika gibi pek çok unsuru içerisinde barındıran döviz kurları zaman içerisinde artış veya azalışlarını da bu verilere göre belirliyorlar. Dolayısı ile doların bundan sonra geleceği konumunda daha yüksek bir nokta olduğu ön görülen bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Sene sonu enflasyon beklentilerinin açıklanması ve Merkez bankası kanadında da herhangi bir müdahale olmaması da doların artış yaşamaya göstereceğinin önemli unsurları arasında sayılabilir.

Dolara Yatırım Yapılır Mı?

Yabancı para birimleri her zaman yatırım aracı olacak kavramlardan bir tanesidir. Dolayısı ile yapacağınız yatırımın maliyet girdi ve çıktılarını belirlemeniz adına döviz son derece kullanışlı bir vaziyet almaktadır. Sürekli artış gösteren dolar, Euro, sterlin gibi para birimleri de hem kısa hem de uzun vadeli olarak insanlara belirli kazanımları getirebilirler. Durum böyle iken dolar alıp satmanın farklı bir analizi de içerdiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Her ne kadar her analizin doğru bir veri bilgilendirmesi yapmayacağını düşünüyor olsak da zaman zaman doların çıkışını da fahiş noktalarda görmemiz mümkün oluyor. Sonuç olarak şu an mevcut kur fiyatı ile beraber dolar almanın mantıklı olabileceği gibi yakın zaman içerisinde farklı müdahaleler ile düşürüleceğini de sezmek zor değil.