Altın Yatırımı Yapmak Kazançlı Mı?

Admin

Yönetici
Yönetici
Admin
#1
Altın yatırımı yapmak geçmiş yıllardan beri kendisini hiçbir zaman eskide bırakmamış bir yatırım şeklidir. Şimdilerde biraz daha banka odaklı çalışmalar yapılsa da halihazırda kendi varlığını koruyan bir yapıya sahiptir. Evde yastık altı altın biriktirmek bir yana bankaların da bu altın yatırımına dair uygulamaları olmaktadır. Altın hesapları da bunların başında geliyor.

Altın yatırımda karlı olabilmek kişilerin her yatırımda olduğu gibi öncelikli hedefleri arasındadır. Ama değişen piyasa ekonomisinde çoğu zaman akıllara Altın Yatırımı Yapmak Kazançlı Mı? sorusunu getirmektedir.

Peki Altın Yatırımını Etkileyecek Faktörler Neler?

Altın fiyatlarını etkileyen faktörlere hakim olmak yatırım amaçlı yapılan bu birikimde kişileri daha bilinçli bir yatırıma sevk eder. Altın fiyatlarını etkileyen en önemli faktör de Amerikan dolarıdır ve yine piyasadaki hareketler bu yatırımı kar zarar oranında etkilemektedir.

Altın yatırımı yapmak kazançlı mı? diye düşünüyorsanız baz almanız gereken konu dolayısıyla Amerikan dolarıdır. Altın fiyatlarıyla ters orantılı etkileşime giren Amerikan doları yükseldiğinde altın fiyatları düşer. Dönemlerine bakıldığında bunun açık şeklini herkes görebilir.
Bu noktada sadece altın fiyatı değil Amerikan dolarını da baz alarak bir inceleme yapılması gerekir. Piyasa hareketlerinde Amerikan dolarının yükselip düşmesi ABD ekonomisiyle doğrudan bağlantılı bir durumdur. ABD ekonomisinin belirleyicisi olan FED merkez bankasıdır. Merkez bankasının tutumlar doğrudan Amerikan dolarına onun dolayısıyla da altın fiyatlarına yansır.

Altın Yatırımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Altın yatırımı yapmak isteyen ve bundan kazanç sağlamak isteyen kişiler her altın alımında mutlaka fiş ve fatura almalıdır. Bu altınınızı tekrar nakit paraya çevirmek istediğinizde ne kadara aldığınızı, gramını ve diğer bilgilerini daha sağlıklı şekilde bilmenize yardımcı olacaktır. Kar zarar hesaplamasını daha kolay yapmanızı sağlar.
Diğer önemli bir konuda saklama koşuludur ki bu hepsinden daha önemli bir faktördür. Altın yatırımında herkesin bilmesi gereken alımda ve satımda altın üzerindeki işçilik maliyeti düşüşe sebep olmaz. Böyle bir sebep göstererek satma işlemine fiyat biçenlere bunu belirtmeniz daha kazançlı bir satış yapmanıza yardımcı olur.