Ana Sayfa Sağlık 16 Mayıs 2023 0 Görüntüleme

Kulak Çınlaması Deyip Geçmeyin

‘Kulak çınlaması tahminen bir tümör habercisi tahminen de işitme kaybı belirtisi olabilir’

Halk ortasında kulak çınlaması olarak bilinen Tinnitus, günlük hayatta birçok kişinin karşılaştığı bir sıhhat problemindir. Genelde hafif seviyede ve kısa müddetli olduğu için gerekli hassasiyetin gösterilmediği kulak çınlaması, uzun müddetli olduğu vakitlerde hastalarda tükenmişlik hissi, gerilim, uyku meseleleri, odaklanmada zorluk, bellek problemleri, depresyon, anksiyete ve sonluluk ve baş ağrısı gibi durumlara sebebiyet verebiliyor. Tıpkı vakitte kulak çınlaması kolay ve anlık bir şikayet olabileceği gibi kafatası tümörleri, sirkülasyon bozuklukları, damar hastalıkları gibi değerli bir hastalığın belirtisi olarak da karşımıza çıkabilir. Bu sebeple rutin sıhhat denetimlerinizi yaptırmayı ihmal etmemeniz önerilir.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Ana bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Yıldırım Ahmet Bayazıt, ‘Kulak çınlaması’ ile ilgili kıymetli açıklamalarda bulunurken tedavi edilmezse işitme kaybına kadar gidebileceğini kelamlarına ekledi. 

TİNNİTUS (ÇINLAMA) NEDİR?

Tinnitus, bir yahut iki kulağınızda çınlama yahut öbür sesler duymanızdır. Kulak çınlamanız olduğunda duyduğunuz gürültüye harici bir ses neden olmaz ve öteki beşerler ekseriyetle bunu duyamaz. Tinnitus yaygın bir meseledir. İnsanların yaklaşık %15 ila %20’sini tesirler ve bilhassa ilerleyen yaşlarda daha yaygın olarak görülmektedir.

Tinnitus ekseriyetle yaşa bağlı işitme kaybı, yüksek sese maruz kalma yahut sirkülasyon sistemi ile ilgili bir sıkıntıdan kaynaklanabilir. Birçok insan için kulak çınlaması, altta yatan nedenin tedavisiyle yahut çınlamayı azaltan ve maskeleyen başka tedavilerle güzelleşir ve kulak çınlamasını daha az fark edilir hale getirilebilir.

TİNNİTUS (ÇINLAMA) BELİRTİLERİ NEDİR?

Kulak çınlaması (tinnitus), akustik bir uyaran olmaksızın hastanın bir ses algılaması olarak da tanımlanabilir. Bu ses değişik ton, özellik ve karakterde olabilir. Birçok vakit çınlama üzere duyulan ses, bazen uğultu, çan, rüzgâr yahut ıslık sesi, makine gürültüsü, hışırtı, nabız sesleri üzere tanım edilir.

Kulak çınlaması olan birçok beşerde sırf sizin duyabileceğiniz kulak çınlaması vardır. Kulak çınlamasının sesleri alçak bir kükremeden yüksek bir gıcırtıya kadar değişebilir ve bunu bir yahut iki kulakta duyabilirsiniz. Bazı durumlarda, ses o kadar yüksek olabilir ki, konsantre olmanızı yahut başka sesleri duymanızı pürüzler. Tinnitus her vakit mevcut olabilir yahut gelip gidebilir.

Nadir durumlarda, kulak çınlaması, ekseriyetle kalp atışınızla tıpkı vakitte ritmik bir nabız yahut uğultu sesi olarak ortaya çıkabilir. Buna pulsatil tinnitus denir. Pulsatil kulak çınlamanız varsa, hekiminiz muayene yaptığında kulak çınlamanızı duyabilir (objektif tinnitus).

NE VAKİT DOKTORA GÖRÜNMELİYİM?

Kulak çınlaması günlük yaşantınızı, toplumsal ve ruhsal durumunuzu etkileyebilir. Sizi rahatsız eden ve geçmeyen bir kulak çınlamanız varsa, hekiminize görünün.

AŞAĞIDAKİ DURUMLARDA MÜMKÜN OLAN EN KISA MÜDDETTE HEKİMİNİZE GÖRÜNÜN:

 • Kulak çınlaması ile işitme kaybınız yahut baş dönmesi varsa
 • Kulak çınlamanızın bir sonucu olarak kaygı yahut depresyon yaşıyorsanız en kısa müddette hekiminiz ile görüşünüz.

TİNNİTUSUN (ÇINLAMA) YAYGIN NEDENLERİ NEDİR?

Birçok beşerde kulak çınlaması aşağıdakilerden biri nedeniyle oluşur:

 • İşitme kaybı. İç kulağınızda (koklea) kulağınız ses dalgaları aldığında hareket eden küçük, hassas tüy hücreleri vardır. Bu hareket, kulağınızdan beyninize (işitsel sinir) giden hudut boyunca elektrik sinyallerini tetikler. Beyniniz bu sinyalleri ses olarak yorumlar.

İç kulağınızın içindeki tüyler hasar gördüyse bu yaşlandıkça yahut sistemli olarak yüksek seslere maruz kaldığınızda olur beyninize rastgele elektrik ikazları algılayabilir ve kulak çınlamasına neden olabilir.

 • Kulak enfeksiyonu yahut kulak kanalı tıkanıklığı. Kulak kanallarınız sıvı birikmesi (kulak enfeksiyonu), kulak kiri yahut öbür yabancı hususlarla tıkanabilir. Bir tıkanıklık kulağınızdaki basıncı değiştirerek kulak çınlamasına neden olabilir.
 • Baş yahut boyun yaralanmaları. Baş yahut boyun travması iç kulağı, işitme hudutlarını yahut işitmeyle irtibatlı beyin işlevlerini etkileyebilir. Bu tıp yaralanmalar ekseriyetle yalnızca bir kulakta çınlamaya neden olur.
 • İlaçlar. Bazı ilaçlar kulak çınlamasına neden olabilir yahut kulak çınlamasını kötüleştirebilir. Genel olarak, bu ilaçların dozu ne kadar yüksek olursa, kulak çınlaması o kadar makus olur. Bu ilaçları kullanmayı bıraktığınızda çoklukla istenmeyen gürültü kaybolur.

Kulak çınlamasına neden olduğu bilinen ilaçlar ortasında nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ve kimi antibiyotikler, kanser ilaçları, diüretikler vb. ilaçlar ve antidepresanlar bulunur.

TİNNİTUS (ÇINLAMA) BAŞKA NEDENLERİ NEDİR?

Kulak çınlamasının daha az yaygın nedenleri ortasında öbür kulak problemleri, kronik sıhhat durumları ve kulağınızdaki hudutları yahut beyninizdeki işitme merkezini etkileyen yaralanmalar yahut durumlar yer alır.

 • Meniere hastalığı. Tinnitus, olağandışı iç kulak sıvı basıncının neden olabileceği bir iç kulak bozukluğu olan Meniere hastalığının erken bir göstergesi olabilir.
 • Östaki borusu disfonksiyonu; Bu durumda kulağınızdaki orta kulağı üst boğazınıza bağlayan tüp her vakit genişleyerek kulağınızı dolu hissettirebilir.
 • Kulak kemikçiklerinin yapısal bozuklukları; Orta kulağınızdaki kemiklerin sertleşmesi (otoskleroz) işitme duyunuzu etkileyebilir ve kulak çınlamasına neden olabilir. Anormal kemik büyümesinin neden olduğu bu durum, ailelerde akma eğilimindedir.
 • İç kulakta kas spazmları. İç kulaktaki kaslar gerilebilir (spazm), bu da kulak çınlamasına, işitme kaybına ve kulakta dolgunluk hissine neden olabilir. Bu bazen açıklanabilir bir neden olmadan olur, lakin multipl skleroz dahil nörolojik hastalıklardan da kaynaklanabilir.
 • Temporomandibular eklem (TME) bozuklukları. Başınızın her iki yanında, kulaklarınızın önünde bulunan ve alt çene kemiğinizin kafatasınızla birleştiği yer olan TME ile ilgili sıkıntılar kulak çınlamasına neden olabilir.
 • Akustik nöroma yahut öteki baş ve boyun tümörleri. Akustik nöroma, beyninizden iç kulağınıza giden kraniyal hudutta gelişen, istikrar ve işitmeyi denetim eden kanserli olmayan (iyi huylu) bir tümördür. Diğer baş, boyun yahut beyin tümörleri de kulak çınlamasına neden olabilir.
 • Kan damarı bozuklukları. Damar sertliği, yüksek tansiyon yahut bükülmüş yahut yanılgılı biçimlendirilmiş kan damarları üzere kan damarlarınızı etkileyen şartlar, kanın damarlarınızda ve atardamarlarınızda daha güçlü bir halde hareket etmesine neden olabilir. Bu kan akışı değişiklikleri kulak çınlamasına neden olabilir yahut kulak çınlamasını daha bariz hale getirebilir.
 • Diğer kronik durumlar. Diyabet, tiroid meseleleri, migren, anemi ve romatoid artrit ve lupus üzere otoimmün bozuklukları içeren durumların tümü kulak çınlaması ile ilişkilendirilmiştir.

Risk faktörleri

Herkes kulak çınlaması yaşayabilir, lakin bu faktörler riskinizi artırabilir:

 • Yüksek gürültüye maruz kalma. Ağır ekipman, motorlu testereler ve ateşli silahlar üzere yüksek sesler, gürültüye bağlı işitme kaybının yaygın kaynaklarıdır. MP3 çalarlar üzere taşınabilir müzik aygıtları da uzun müddet yüksek sesle çalınırsa gürültüye bağlı işitme kaybına neden olabilir. Fabrika ve inşaat çalışanları, müzisyenler ve askerler üzere gürültülü ortamlarda çalışanlar bilhassa risk altındadır.
 • Yaş. Yaşlandıkça, kulaklarınızdaki fonksiyonel hudut liflerinin sayısı azalır ve muhtemelen kulak çınlaması ile bağlı işitme sıkıntılarına neden olur.
 • Cinsiyet. Erkeklerin kulak çınlaması yaşama mümkünlüğü daha yüksektir.
 • Tütün ve alkol kullanımı. Sigara içenlerin kulak çınlaması geliştirme riski daha yüksektir. Alkol almak da kulak çınlaması riskini artırır.
 • Belirli sıhhat meseleleri. Obezite, kardiyovasküler sorunlar, yüksek tansiyon ve artrit yahut baş travması hikayesi, kulak çınlaması riskinizi artırır.

TİNNİTUSUN (ÇINLAMA) MÜMKÜN YAN TESİRLERİ NEDİR?

Tinnitus insanları farklı formda tesirler. Bazı beşerler için kulak çınlaması hayat kalitesini kıymetli ölçüde etkileyebilir. Kulak çınlamanız varsa, şunları da yaşayabilirsiniz:

 • Tükenmişlik hissi
 • Stres
 • Uyku sorunları
 • Odaklanmada zorluk
 • Bellek sorunları
 • Depresyon
 • Anksiyete ve sinirlilik
 • Baş ağrısı
 • İş ve aile hayatı ile ilgili sorunlar

Bu temaslı durumları tedavi etmek kulak çınlamasını direkt etkilemeyebilir, lakin daha düzgün hissetmenize yardımcı olabilir.

TİNNİTUS (ÇINLAMA) TEDBİRE YOLLARI NEDİR?

Çoğu durumda, kulak çınlaması önlenemeyen bir şeyin sonucudur. Bununla birlikte, birtakım tedbirler kimi kulak çınlaması cinslerini önlemeye yardımcı olabilir.

 • Kulağı sesten gözetici ekipmanlar kullanın. Zamanla, yüksek seslere maruz kalmak kulaktaki sonlara ziyan vererek işitme kaybına ve kulak çınlamasına neden olabilir. Yüksek seslere maruz kalmanızı sınırlamaya çalışın. Yüksek seslerden kaçınamıyorsanız, işitme duyunuzu müdafaaya yardımcı olması için kulak gözetici kullanın. Motorlu testere kullanıyorsanız, müzisyenseniz, gürültülü makineler yahut ateşli silahlar (özellikle tabanca yahut pompalı tüfek) kullanan bir dalda çalışıyorsanız, her vakit kulak üstü işitme müdafaası kullanın.
 • Yüksek sesten uzak durun. Kulak muhafazası olmadan güçlendirilmiş müziğe uzun mühlet maruz kalmak yahut kulaklıklarla çok yüksek ses düzeyinde müzik dinlemek işitme kaybına ve kulak çınlamasına neden olabilir.
 • Kalp damar sıhhatinize dikkat edin. Düzenli idman yapmak, gerçek beslenmek ve kan damarlarınızı sağlıklı tutmak için diğer adımlar atmak, obezite ve kan damarı bozukluklarına bağlı kulak çınlamasını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Alkol, kafein ve nikotini sınırlayın. Bu unsurlar bilhassa fazla kullanıldığında kan akışını etkileyebilir ve kulak çınlamasına katkıda bulunabilir.

TİNNİTUS TEDAVİ USULLERİ NELERDİR?

 • İlaç uygulamaları
 • TRT
 • Neuromonics
 • Lazer
 • İşitme Aygıtı uygulamaları
 • Maskerlar
 • Akupunktur
 • Hipnoz
 • Biofeedback
 • TMS
 • Botoks uygulaması 
 • Elektriksel Uyarı/Tens
 • PATM

Kulak çınlamasında tedavi çınlamanın nedenine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kulak çınlaması kolay ve anlık bir şikayet olabileceği üzere kafatası tümörleri, deveran bozuklukları, damar hastalıkları üzere kıymetli bir hastalığın belirtisi olarak da karşımıza çıkabilir. Bu sebeple rutin sıhhat denetimlerinizi yaptırmayı ihmal etmemeniz önerilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bigün Haber
hacker sitesi casino siteleri
hack forum hacker forum hack forum forum bahis onwin fethiye escort gaziantep escort gaziantep escort görükle escort meritking meritking meritking meritking giriş escort izmit escort adana casino siteleri casibomcu.bet deneme bonusu veren siteler bahis siteleri Tarafbet giriş istanbul escort marmaris escort hack forum hack forum hack forum hack forum